arges-sport.ro Web analytics

CSU Pitești – CSM Ploiești 40-32, în divizia A la handbal masculin – Argeș Sport

Argeș Sport

Acasă

Breaking News

CSU Pitești – CSM Ploiești 40-32, în divizia A la handbal masculin

noiembrie 29
09:20 2018

CSU Pitești a învins CSM Ploiești cu 40-32(20-13 ) miercuri seara, la Sala Sporturilor, într-un meci din etapa cu numărul 12.

Argeșenii au început foarte bine confruntarea și au condus cu 6 la 0. Mai mult de atât, ei nu au primit gol mai bine de opt minute, portarul  Dragomir,  având  mai multe parade inspirate. Jucătorii antrenați de Alin Oprescu au avut și 9 puncte în fața adversarilor.

Repriza secundă a fost mai echilibrata, iar cu  12 minute înainte de final, oaspeții s-au apropiat la 3 goluri, însă până la finalul confruntării diferența a mai crescut.

Cel mai bun marcator al echipei din Pitești a fost Elvis Acsinia, cu 11 goluri. Pentru gazde au mai marcat: Leo Mihalache 7, Cosmin Dumitru 5, Gabriel Mărgărit 4(foto), Ștefan Moțoi 1, Andrei Din 3, Cătălin Dumitru 4, Marius Hodorog 2 și George Oprea 3.

În ciuda succesului clar, antrenorul argeșenilor nu a fost mulțumit de evoluția jucătorilor săi. ”Îmi felicit băieții pentru victorie, pentru joc nu. Nu prea sunt mulțumit de ce s-a întâmplat în teren. Mă așteptam la mai mult. Credeam ca totuși ăsta să fie un antrenament pentru meciul de la Alexandria. Nu a ieșit”, a declarat Alin Oprescu.

A fost a doua oară în acest sezon când CSU Pitești s-a impus în fața echipei din Ploiești după ce în meciul tur argeșenii au câștigat cu 24-31. După jocul de miercuri, jucătorii antrenați de Alin Oprescu se mențin pe locul 5 al clasamentului, cu 12 puncte. Următoarea partidă a piteștenilor este duminică, la Alexandria.