Selectați Pagina

România învinge la scor Andorra și trece pe primul loc în grupa pentru Euro 2024 – Cronica Sportivă

România învinge la scor Andorra și trece pe primul loc în grupa pentru Euro 2024 – Cronica Sportivă
Distribuiţi ştirea!

1. Naționala de fotbal masculin a României a învins pe Arena Națională, cu scorul de 4-0 (3-0), selecţionata Andorrei, într-un meci din grupa I de calificare la Campionatul European din 2024. “Tricolorii” ocupă primul loc în grupă, cu 16 puncte, cu unul mai mult decât Elveţia.

2. Rezultatele înregistrate duminică, în preliminariile EURO 2024:

  • Grupa A: Georgia – Cipru 4-0 (Kiteishvili 46, Kvaratskhelia 58, Shenghelia 82, Mikautadze 90+5);
  • Grupa A: Norvegia – Spania 0-1 (Gavi 83);
  • Grupa D: Turcia – Letonia 4-0 (Yunus Akgun 58, Cenk Tosun 84, 90+2, Kerem Akturkoglu 88);
  • Grupa D: Ţara Galilor – Croaţia 2-1 (Wilson 47, 60 / Pasalic 75);
  • Grupa E: Cehia – Insulele Feroe 1-0 (Soucek 76 penalty);
  • Grupa E: Polonia – Moldova 1-1 (Swiderski 53 / Nicolaescu 26);
  • Grupa I: Elveţia – Belarus 3-3 (Shaqiri 28, Akanji 89, Amdouni 90 / Ebong 61, Polyakov 69, Antilevski 84);
  • Grupa I: România – Andorra 4-0 (Stanciu 23, Hagi 28, R. Marin 44 penalty, Fl. Coman 50).

3. Scrimera Erica Badea a câştigat medalia de argint a etapei de la Budapesta în Circuitul European al Cadeţilor la spadă feminin.

4. Augsburg a oficializat duminică numirea noului tehnician al echipei, danezul Jess Thorup. News.ro

5. Campioana Volei Alba Blaj a învins pe teren propriu, formaţia CSO Voluntari, scor 3-1, în derby-ul etapei a II-a a Diviziei A.

6. Federaţia Algeriană de Fotbal a anunţat că va găzdui meciurile echipei naţionale de fotbal a Palestinei şi va acoperi toate costurile legate de aceste întâlniri. News.ro

7. Jucătoarea chineză de tenis Qinwen Zheng a câştigat turneul WTA 500 Bank of Communications Zhengzhou Open. Ea a învins-o pe cehoaica Barbora Krejcikova, scor 2-6, 6-2, 6-4.

8 Pascal Chimbonda, fost vicecampion mondial cu Franţa, în 2006, va antrena echipa engleză Skelsmersdale United, din liga a 9-a. News.ro

9. Jucătoarea canadiană de tenis Leylah Fernandez s-a impus în turneul WTA 250 Prudential Hong Kong Tennis Open după ce a învins-o în finală pe Katerina Siniakova, din Cehia, cu 3-6, 6-4, 6-4.

10. Cea de-a a 16-a ediţie a Raiffeisen Bank Bucharest Marathon a fost câştigată de Mohamed Chaboud (Maroc) la masculin şi Serkalem Mekonnen Mengiste (Etiopia) la feminin. News.ro

11. Glasgow Rangers anunţă pe site-ul oficial, că noul antrenor al echipei este belgianul Philippe Clement.

12. Polonezul Hubert Hurkacz, aflat pe locul 17 în lume, a câştigat al doilea titlu Masters 1000 din carieră, la Shanghai, după ce a trecut cu 6-3, 3-6, 7-6 (10/8) de rusul Andrei Rublev, aflat pe locul 7 în clasamentul ATP.

13. CIO (Comitettul Internaţional Olimpic) ar trebui să atribuie în comun două ediţii ale Jocurilor Olimpice de iarnă de anul viitor, în 2030 şi 2034, dacă între timp potenţialele gazde îndeplinesc toate criteriile, au decis duminică membrii reuniţi la Mumbai. News.ro

14. Americanca Jessica Pegula, cap de serie numărul 1, a câştigat turneul WTA 250 de la Seul, învingând-o în finală pe chinezoaica Yue Yuan, scor 6-2, 6-3.

15. Francesco Bagnaia (Ducati) a profitat de o căzătură a lui Jorge Martin (Pramac) pentru a câştiga GP-ul Indoneziei şi a redevenit liderul Campionatului Mondial de motociclism.

16. Africa de Sud a învins Franța, scor 29-28, și a completat „careul de ași” al Cupei Mondiale de rugby. Africa de Sud va juca în penultimul act împotriva Angliei, sâmbătă, 21 octombrie, de la ora 22:00. În cealălată semifinală, Noua Zeelandă va întâlni Argentina, vineri, 20 octombrie, de la ora 22:00.

Programul transmisiunilor de luni:

  • 14:00 – Tenis ATP – Stockholm – Prima Sport 3
  • 19:00 – Preliminarii EURO 2024 – Azerbaidjan – Austria – Prima Sport 1
  • 19:00 – Baschet Liga Nationala – Corona Brașov – Dinamo – Prima Sport 2
  • 21:45 – Preliminarii EURO 2024 – Bosnia – Portugalia – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 21:45 – Preliminarii EURO 2024- Grecia – Olanda – Digi Sport 2, Prima Sport 2
  • 21:45 – Preliminarii EURO 2024 – Belgia – Suedia – Digi Sport 3, Prima Sport 3
  • 21:45 – Preliminarii EURO 2024 – Luxemburg – Slovacia – Digi Sport 4, Prima Sport 4
  • 22:00 – La Liga 2 – Levante – Ferrol – Prima Sport 5

Despre autor

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Case Pariuri Online

Pariuri Sportive online

Reclamă

Case de pariuri online din Romania

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

RSS Ştiri gonews.ro

Arhivă știri