Selectați Pagina

FC Argeș – Dinamo, duel cu presiune pe ambele echipe. Bogdan Andone: „Trebuie să ne reconectăm ca grup”

FC Argeș – Dinamo, duel cu presiune pe ambele echipe. Bogdan Andone: „Trebuie să ne reconectăm ca grup”
Views: 163

FC Argeș a susținut conferința de presă premergătoare partidei cu Dinamo București, programată sâmbătă, de la ora 21:30, pe stadionul Orășenesc din Mioveni. La întâlnirea cu presa au participat antrenorul Bogdan Andone, alături de jucătorii Robert Moldoveanu și Luca Crăciun.

Bogdan Andone: „Va fi un meci extrem de dificil”

Antrenorul alb-violeților a subliniat că partida vine într-un moment complicat pentru ambele formații, după eșecurile din etapa trecută.

„Ne așteaptă un joc dificil. Noi venim după o înfrângere, Dinamo la fel. Ambele echipe au mare nevoie de victorie, așa că va fi un meci extrem de dificil”, a declarat Bogdan Andone.

Tehnicianul piteștenilor a explicat că pauza provocată de meciurile echipelor naționale a afectat pregătirea echipei, mai ales din cauza numărului mare de jucători absenți.

„A fost o perioadă atipică, cu mulți jucători plecați la loturile naționale. Unii au revenit foarte târziu, iar Sadriu s-a întors abia ieri la antrenamente, într-o stare de oboseală accentuată. Este important să ne regrupăm și să ne reconectăm între noi ca grup”, a spus Andone.

Probleme în perioada de pregătire

Pe lângă absențele cauzate de convocările la loturile naționale, FC Argeș a avut de gestionat și condiții dificile de antrenament din cauza vremii.

Bogdan Andone a precizat că echipa a fost nevoită să lucreze mai multe zile în condiții improprii pentru pregătirea unui meci de asemenea nivel.

„Din cauza ploilor, am avut trei zile în care ne-am antrenat pe un teren sintetic redus, cu jocuri de 5 la 5, atipice. Doar ieri am reușit să facem un antrenament pe teren mare, pe iarbă, iar cel de astăzi va fi abia al doilea în aceste condiții. Trebuie să ne regăsim reperele și pe spațiu mare”, a explicat antrenorul.

Acesta a menționat și jucătorii care au lipsit în această perioadă, convocați la diferite reprezentative: Luca Crăciun, Ianis, Tudose, Sadriu, Vadim Rață și Cătălin Căbuz.

Cum vede FC Argeș meciul cu Dinamo

Deși Dinamo traversează o perioadă mai slabă din punct de vedere al rezultatelor, Bogdan Andone consideră că adversarul rămâne unul foarte valoros.

„Dinamo a avut 27 de etape cu doar trei înfrângeri. Este o echipă care joacă foarte bine, are consistență, are o posesie covârșitoare, undeva spre 70% în multe meciuri, jucători foarte buni și un antrenor foarte inteligent”, a afirmat tehnicianul.

Andone a insistat însă că focusul principal trebuie să fie pe jocul propriei echipe.

„Important este ce vom face noi, cum vom ajunge la ora jocului, cum vom gestiona momentele partidei și cum vom reuși să le creăm probleme celor de la Dinamo”, a completat antrenorul.

Rolul tehnologiei și al inteligenței artificiale

În cadrul conferinței, Bogdan Andone a vorbit și despre folosirea datelor și a noilor instrumente tehnologice în pregătirea echipei.

Antrenorul a subliniat că accesul la informații cât mai detaliate poate ajuta stafful să ofere jucătorilor indicații clare și utile.

„Este important să ai cât mai multe informații și să extragi exact ce ai nevoie, pentru ca aceste date să fie de ajutor pentru noi, ca staff, și să putem prezenta jucătorilor lucruri clare și concrete”, a spus Andone.

Academia, o sursă importantă pentru prima echipă

Un alt subiect abordat a fost legat de integrarea tinerilor din academie în lotul primei echipe. Bogdan Andone a subliniat că încă de la venirea sa la Pitești și-a propus, împreună cu stafful și în colaborare cu Dani Coman, să ofere șanse reale jucătorilor crescuți de club.

„Am încercat să promovăm copii din academia noastră, să le dăm încredere și minute atât în Liga 2, cât și în Liga 1, în măsura în care jocurile și rezultatele ne-au permis. Este important ca acești băieți să aibă continuitate și să facă parte din grupul primei echipe”, a declarat antrenorul.

Luca Crăciun, exemplu pentru colegii din academie

Bogdan Andone l-a evidențiat pe Luca Crăciun, prezent la conferință, ca pe un exemplu pentru ceilalți tineri ai clubului.

„Mă bucur pentru Luca, pentru că a debutat și în Liga 2, și în Liga 1, iar în weekendul trecut a debutat și la echipa națională. Este un exemplu pentru colegii lui și pentru copiii mai tineri din academie. Dar este foarte important ca acești băieți să înțeleagă că doar prin muncă, muncă și iar muncă, plus sacrificii, pot ajunge la un nivel mai bun”, a afirmat Bogdan Andone.

La rândul său, Luca Crăciun a vorbit despre experiența trăită la lotul național și despre ce a însemnat pentru el această perioadă.

„La club aduc un plus de încredere pentru mine și cred că pot să le transmit și colegilor. Acolo am simțit o mare bucurie că am debutat”, a spus tânărul jucător.

Acesta a amintit și faptul că a făcut parte din echipa care a obținut victoria cu 11-0 în al doilea meci al turneului și că a primit aprecieri din partea antrenorilor.

„Înainte de meci mi-au oferit încredere, mi-au spus să am încredere în mine, iar după meci m-au felicitat și au fost lângă mine”, a declarat Luca Crăciun.

Referindu-se la sezonul petrecut alături de lotul de seniori, jucătorul a ținut să le mulțumească celor din vestiar:

„În primul rând, țin să le mulțumesc colegilor care mă ajută în fiecare zi să cresc și să mă dezvolt.”

Robert Moldoveanu: „Trebuie să profităm”

Prezent și el la conferință, Robert Moldoveanu a vorbit despre importanța duelului de sâmbătă și despre starea de spirit din cadrul echipei.

„Va fi un duel intens. Știm cu toții că Dinamo este o echipă bună, dar în ultima perioadă nu traversează un moment foarte bun și trebuie să profităm la maximum de asta și să intrăm pe teren pentru a lua cele trei puncte”, a declarat atacantul.

Moldoveanu a făcut referire și la parcursul echipei din ultimul sezon și la modul în care grupul a crescut după promovare.

„Este o perioadă bună pentru noi, raportat la ce am realizat de la Liga 2 până în acest moment. Cred că unitatea grupului și dorința de performanță ne-au dus aici și nu trebuie să ne oprim, ci să muncim și mai mult pentru a demonstra că suntem valoroși”, a spus jucătorul.

Atacantul a vorbit și despre efortul pe care îl presupune rolul său în fotbalul actual.

„Fotbalul modern înseamnă să faci ambele faze. Încerc de fiecare dată să dau totul pentru echipă, să muncesc cât mai mult, iar când ajung în fața porții să iau cea mai bună decizie”, a precizat Robert Moldoveanu.

Mesaj pentru suporteri înaintea duelului cu Dinamo

La final, cei trei participanți la conferință au transmis mesaje pentru suporteri înaintea confruntării de la Mioveni.

Robert Moldoveanu a mulțumit fanilor pentru susținerea constantă și a spus că echipa simte sprijinul lor la fiecare meci.

Luca Crăciun le-a cerut suporterilor să rămână aproape de echipă, așa cum au făcut-o și până acum.

Bogdan Andone a încheiat cu un apel clar către fanii alb-violeți:

„Îmi doresc să vină în număr cât mai mare la meciul de mâine seară și să susțină echipa. Este important pentru băieți să simtă susținerea, mai ales în momentele dificile ale jocului, pentru că la victorie este ușor să fii alături de echipă, dar în momentele grele sprijinul suporterilor contează foarte mult.”

Împarte știrea cu prietenii
Link copiat!

Case Pariuri Online

Pariuri Sportive online

Analize fotbal cu AI

"Analize fotbal cu AI"

Reclamă

RSS Ştiri gonews.ro

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

Reclamă

RSS Piteşti24

  • Inspectoratul Școlar Argeș anunță. Info oficial de ultim moment 28 iulie 2026
    După cum v-am informat, astăzi, 28 iulie 2026, Ministerul Educației a publicat rezultatele inițiale, înainte de contestații, ale concursului național pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar (Titularizare), sesiunea 2026. Inspectorul școlar general al Argeșului, Dumitru Tudosoiu, prezintă o statistică de ultimă oră cu privire la rezultatele concursului la nivelul județului: -candidați înscriși: 896 […]
  • Singura profesoară cu nota 10 la Titularizare în Argeș. Cine este 28 iulie 2026
    Ministerul Educației a publicat rezultatele inițiale, înainte de soluționarea contestațiilor, ale examenului de Titularizare 2026 în învățământul preuniversitar. În județul Argeș există o singură notă de 10. A fost obținută de Liliana Pașca, din comuna Moșoaia (domiciliul), profesoară la Liceul Tehnologic ”Liviu Rebreanu” din comuna Mozăceni. Disciplina la care a dat examen: Economic, Administrativ, Poștă. […]
  • 7 străzi din Pitești se transformă total 28 iulie 2026
    7 străzi de pământ din Pitești vor fi modernizate: Măceșului, Lămâiței, Dafinului, Zenitului, Intrarea Abatorului, Intrarea Nicolae Bălcescu și Mateiaș. Constructorii au semnat cu Primăria luni, 27 iulie 2026, contractele de proiectare și execuție. Lucrările vor fi realizate de S.C. Construcții Drumuri și Lucrări de Artă S.R.L., S.C. PORR Construct S.R.L. și Asocierea S.C. Europan […]
  • Lucrări critice în Argeș. Sumă record pentru toată țara | Lista 27 iulie 2026
    Sumă record alocată în anul 2026 prin bugetul național pentru lucrări critice la baraje, diguri și poldere: 250 de milioane de lei. Potrivit listei anunțate de ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, vor fi finanțate și lucrări cruciale în județul Argeș. Este vorba despre regularizarea Văii Poienarii de Muscel și amenajarea împotriva inundațiilor pe pârâul […]