Victorie solidă pentru FC Argeș Volei: 3-0 cu CSU Oradea – Argeș Sport

Victorie solidă pentru FC Argeș Volei: 3-0 cu CSU Oradea

Gabriel Pintilei

februarie 02
20:06 2019

Astăzi la prânz, într-un meci transmis în direct pe pagina de Facebook a Argeș Sport, echipa piteșteană de volei s-a impus fără probleme în fața uneia dintre adversarele la locul care asigură promovarea. FC Argeș Volei a bătut cu 3-0 (25-22, 25-10, 25-13) pe CSU Oradea, în cadrul etapei a 15-a a Seriei A2 Vest.
În acest moment, cu trei etape rămase de disputat din sezonul regulat, formația pregătită de Cristina Zanfir și Ionela Davidescu și-a asigurat matematic calificarea în play-off-ul Seriei A2 Vest, având 38 de puncte, cu 7 puncte mai multe decât ocupanta locului 3, CSU Oradea.

FC Argeș Volei a început în sextetul Larisa Vasilică, Giovana Bete, Dana Lupescu, Mihaela Ilie, Gracieli Do Monte,Petruța Orlandea și Roxana Pintea(libero), iar pe parcurs au mai intrat Moale, Constantin, Radu, Stroe și Scarlat.
Primul set a fost cel mai disputat, piteștencele ratând trei mingi de set înainte de a și-l adjudeca cu 25-22. În al doilea, gazdele s-au dus rapid la scorul de 10-1, grație serviciului foarte bun al Danei Lupescu, după care setul nu a mai avut istoric. Al treilea set a dat posibilitatea Cristinei Zanfir de a rula întreg lotul și, cu toate aceste, FC Argeș s-a impus categoric cu 25-13.