Selectați pagina

Victorie scontată pentru FC Argeș în meciul cu „lanterna roșie”, CSM Miercurea Ciuc: 82-66

Distribuiţi ştirea!

FC Argeș s-a întrebuințat serios pentru a răpune „lanterna roșie” a campionatului, CSM VSKC Miercurea Ciuc, în cadrul primei etape a returului. Scorul de 82-66 este puțin nedrept pentru arțăgoasa echipă harghiteană, care a pus probleme serioase formației pregătite de Tudor Costescu. Alb-violeții au revenit de la o diferență de 8 puncte, pentru a câștiga finalmente la 16 puncte.

Nu a fost un meci ușor, așa cum se așteptau cei mai mulți fani ai „vulturilor”, în ciuda startului consistent al lui Jevtovic & co. După 20-13 la finele primului sfert, toată sala se aștepta ca FC Argeș să ofere spectacol și să atace din nou „suta” de puncte, numai că oaspeții au revenit fantastic. Mai întâi au realizat un run de 0-12, s-au distanțat la 8 puncte și au terminat în avantaj prima repriză (31-37).

Muștruluiți serios la pauză, baschetbaliștii piteșteni au evoluat foarte aproape de valoarea lor în sfertul 3, cel care practic a reînclinat balanța către echipa mai valoroasă.  În minutul 23 s-a restabilit egalitatea (41-41), după care FC Argeș și-a conturat încet-încet a 12-a victorie din campionat.

Ultimul sfert a fost un concurs al aruncărilor de la distanță, la un moment dat înregistrându-se 5 reușite consecutive de ambele părți. Partida s-a încheiat cu un spectaculos buzzer-beater al lui Măciucă. Scor final 82-66 și FC Argeș așteaptă al treilea adversar consecutiv pe teren propriu, SCM Timișoara.

O situație mai puțin întâlnită în LNBM s-a înregistrat la final, atunci când numai puțin de 3 baschetbaliști s-au aflat în double-double: Taylor Fitzpatrick (19 puncte, 14 recuperări) și Nikola Jevtovic (18 puncte, 12 recuperări), respectiv Branislav Vujadinovic (21 puncte, 10 recuperări).

FC Argeș – CSM VSKC Miercurea Ciuc 82-66
(20-13, 11-24, 24-10, 27-19)

PITEȘTI: Fitzpatrick 19 (3x3p), Jevtovic 18, Gajovic 15 (3x3p), Măciucă 10 (1x3p), Jeremic 7 (1x3p), Seppala 6 (1x3p), T. Gheorghe 6 (1x3p), Thornton 1. Antrenor: Tudor Costescu
Au mai jucat: Axinte, Voinescu

CIUC: Vujadinovic 21 (3x3p), Djurovic 10 (2x3p), Bogdanovic 11 (1x3p), Lam 8 (1x3p), Ionescu 6 (2x3p), Ortega 6 (1x3p), Cioacătă 2, Ciucă 2. Antrenor: Botond Laszlofy
Au mai jucat: Lurfile, Zekula, Kelemen

Arbitri: B. Podar, O. Goina, V. Dumitrescu