Selectați pagina

Un semifinalist al turneului Comesad BCR Open 2021 consfințește victoria României în Cupa Davis

Distribuiţi ştirea!

Echipa națională de tenis a României s-a impus în fața Perului cu scorul de 4-0 în meciul disputat în cadrul Cupei Davis, Grupa Mondială 1. După victoriile de ieri ale lui Nicolae Frunză și Marius Copil, dublul format din Marius Copil și Horia Tecău a adus astăzi cel de-al treilea punct al „tricolorilor”. Însă, punctul decisiv a fost câștigat de Gabriel Adrian Boitan (22 de ani, 722 ATP), care l-a învins cu 6-4, 6-4 pe Brian Panta.

Boitan este unul dintre jucătorii care au impresionat pe terenurile Comesad din Pitești, la turneul desfășurat în luna august. Intrat pe tabloul principal grație unui Wild Card primit de la organizatori, tenismenul care locuiește în Statele Unite a ajuns până în semifinalele turneului, după trei victorii extrem de clare. În penultimul act, Gabriel Adrian Boitan a dat peste taiwanezul Chun Hsin Tseng, cap de serie nr. 1 și cel care avea să câștige turneul. A fost cel mai frumos meci al săptămânii de tenis de la Pitești! Tseng a luat primul set la tie-break, după care Boitan s-a impus cu 6-3 în setul secund. În decisiv, Boitan a jucat mai bine și a condus, dar s-a accidentat și a continuat meciul, fiind însă învins greu, cu 6-4. Meciul a durat 2 ore și 49 de minute, cel mai lung al turneului.

În meciul dintre România și Peru de la Cluj-Napoca s-a consemnat retragerea din tenisul profesionist a lui Horia Tecău, cel mai titrat jucător român de dublu din istorie.