Un nou meci slab făcut de BCMU FC Argeș, Steaua învinge categoric cu 94-81

Breaking News

noiembrie 08
22:24 2019

După trei înfrângeri consecutive și cu ceva tensiune acumulată în ultima săptămână, echipa Piteștiului s-a dus încrezătoare la București, pentru duelul cu Steaua, echipă care anul trecut nu a intrat în TOP 6. Și startul meciului părea că așază lucrurile pe făgașul normal, cu vulturii alb-violeți permanent la conducere circa 6-7 minute. În această perioadă BCMU a condus mai mereu, având în americanii Searcy și Washington principalele guri de foc (9 puncte din 16).

De la 12-16, ceva s-a rupt în angrenajul tehnicianului Florin Nini și gazdele au luat jocul pe cont propriu! Mai întâi au realizat un run de 10-0, extins până la 14-1 la finalul sfertului 1 (scor 26-17), apoi în sfertul secund au mai pus pe tabelă un avantaj de 6 puncte (46-31)! În afară de Gajovic, cu procentaj de 100% la aruncările de 2 puncte, de Searcy, care a acumulat 10 puncte până la pauză și de Măciucă, cu două aruncări de la distanță reușite, piteștenii nu au mai scos nimic la rampă. Nici măcar recuperările nu au funcționat ca altădată, chiar și aici elevii antrenorului Cătălin Burlacu (absent de la meci din cauza unor probleme de sănătate) dominând categoric în prima parte.

Meciul părea pierdut încă de la pauză, diferența de valoare fiind evidentă în favoarea steliștilor, care față de sezonul trecut au făcut câteva achiziții extrem de valoroase. Cele 15 puncte diferență s-au păstrat până la finalul sfertului al treilea (69-54), cu toate că lituanianul Tamulis a reușit două aruncări de 3 puncte, Searcy a punctat și el cu un ”and-one”, iar tânărul Mihai Măciucă a realizat faza meciului.

În sfertul 4, rămași și fără căpitanul Goran Gajovic destul de devreme (eliminat după acumularea a cinci greșeli personale), piteștenii nu au făcut altceva decât să evite să iasă de pe teren umiliți, fiindcă diferența amenința să crească mai mult decât cea de 22 de puncte înregistrată în minutul 35 (80-58). Până la urmă s-a terminat 94-81, iar singurele concluzii pozitive ce pot fi trase sunt că Justas Tamulis pare să se apropie de forma care l-a făcut coșgheterul Sibiului în sezonul trecut, iar Devin Searcy a terminat din nou în double-double, cu 20 de puncte și 13 recuperări.

A patra înfrângere consecutivă pentru BCMU FC Argeș, iar în etapa viitoare primește în Sala Trivale replica puternicei echipe a Sibiului, vicecampioana în exercițiu. Dacă după prima etapă, Piteștiul era pe primul loc al clasamentului, după cinci runde scurse s-a instalat pe ultima poziție…

Steaua București – BCMU FC Argeș 94-81
(26-17, 20-14, 23-23, 25-27)

STEAUA: Clanton 25, Spasojevic 15, Jovanovic 14, Mandache 13 (1x3p), Vragovic 10 (2x3p), Davis 9, Vîrnă 4 (1x3p), Harrell jr 4. Antrenor secund: Zoli Șafar
Au mai jucat: Voinescu, Gavrilă, Mendisotsa și Mainea.

PITEȘTI: Searcy 20, Tasic 13, Gajovic 11 (1x3p), Tamulis 10 (2x3p), Măciucă 9 (2x3p), Washington 7, Ciotlăuș 6 (1x3p), Fraseniuc 3 (1x3p), Avramov 2. Antrenor: Florin Nini

Arbitri: Alexandru Olaru, Bogdan Podar, Șeran Rașoga