Ce umilință! FC Argeș pierde la Sibiu după ce la pauză avea 20 de puncte în plus!
În această seară, la Sibiu, s-a scris una dintre cele mai negre pagini din istoria de peste 25 de ani a clubului FC Argeș Basketball! Echipa piteșteană și-a bătut joc de o diferență de 20 de puncte pe care o avea la pauză și a pierdut în fața formației de pe locul 13 cu scorul de 86-81 (14-24, 19-29, 22-12, 31-16).
26 de puncte! Atât avea în față FC Argeș pe terenul echipei CSU Sibiu, echipă care nu mai reprezintă mare lucru în baschetul românesc de câțiva ani. După o primă repriză foarte bună, la finalul căreia conduceau cu 53-33, alb-violeții au apăsat și mai tare pe accelerație și au dus scorul în minutul 25 la 65-39! Cine ar mai fi crezut, văzând și desfășurarea meciului, că mai poate fi pierdut un meci în ultimele 15 minute de la -26? Cine?
Și totuși, ceva s-a întâmplat, iar aceste 15 minute au fost de coșmar. Nimic nu le-a mai ieșit elevilor lui Marusic, iar acesta nu a avut deloc inspirația sau capacitatea de a-i reintroduce în joc. În ultimul sfert de oră efectiv de joc, CSU Sibiu, echipă clasată pe locul 13 și care a pierdut lamentabil multe meciuri în acest sezon, a realizat un parțial neverosimil de 47-16!
Mai întâi, gazdele au egalat la 72 în ultimul sfert și apoi au controlat în stil de mare echipă și finalul. Final jucat de FC Argeș ca o echipă de amatori! În ultimele 2 minute, în loc să forțeze victoria fiindcă au ajuns să conducă cu 79-78, piteștenii s-au comportat penibil, au ratat aproape toate aruncările și astfel le-au făcut cadou sibienilor o victorie ce la un moment dat părea nu imposibilă, ci o minune dumnezeiască!
Lewis, cu 24 de puncte, a fost singurul care merită remarcat la acest meci. În rest, toți ar trebui să își ceară scuze în genunchi fanilor pentru felul cum au tratat ultimul sfert de oră! În frunte cu căpitanul Cătălin Baciu, care a ratat 4 aruncări libere la rând…








