Selectați pagina

U BT Cluj învinge cu 88-82 în derby-ul campionatului la baschet

Mulțumim pentru distribuire !

Clujenii și-au luat revanșa după înfrângerea suferită pe teren propriu în meciul tur, învingând la Pitești după un meci în care au întors rezultatul într-un singur minut al sfertului al patrulea de joc! U BT Cluj-Napoca se impune la Pitești cu 88-82 și rămâne în coasta Stelei, pe locul 2.

Cum era de așteptat, partida dintre locurile 2 și 4 a fost extrem de echilibrată. În primul meci din acest nou an, elevii lui Hristu Șapera aveau ocazia să învingă și să atace podiumul campionatului. Și strategia tehnicianului piteștean era gata-gata să dea roade, dacă nu exista un anume minut fatidic, din ultimul sfert al meciului.

Meci foarte echilibrat
Partida a început într-o notă de echilibru total, cu ambele echipe oscilând la conducere pe tabela de marcaj (2-0, 2-6, 21-19). Cu patru aruncări de 3 puncte în primul sfert (Marinov, Kostoski, Gabric și Tudor), se părea că este o zi în care intră totul pentru echipa gazdă.

Însă, precizia a început să scadă pentru alb-violeți și aruncările de la distanță reușite, au început să fie din ce în ce mai puține. Prin urmare, s-a instalat un joc aspru, în care apărările au avut un cuvânt greu de spus.

În sfertul secund s-a mers “cap la cap”, doar o singură dată piteștenii luând un avantaj mai consistent, 29-21. La pauză s-a intrat la egalitate, 38-38.

Meciul s-a pierdut într-un singur minut
Sfertul al treilea a început perfect, noua achiziție, macedoneanul Aco Kostoski, reușind șapte puncte consecutive (50-43). Din acest moment, piteștenii au controlat jocul în marea lui majoritate, păstrând constant o distanță reconfortantă pe tabela de marcaj.

Din păcate, în ultimul sfert s-a intrat slab și clujenii au reușit să revină la conducere după foarte mult timp (65-66). În minutul 37, adică în apropierea finalului meciului, scorul era egal, 71-71 și se părea că vom asista la un final de infarct. Însă, din nefericire, într-un singur minut, în urma unor atacuri pierdute copilărește, U BT Cluj a înregistrat un scor parțial de 8-0 și, dintr-odată s-a văzut scăpată în câștigătoare!

88-82 scor final, și piteștenii termină meciul gândindu-se oare cum a fost posibil ca un joc pe care l-au avut permanent sub control, să le scape din mână atât de ciudat, după 33 de puncte încasate în doar 10 minute! Până la terminarea etapei a 15-a, BCM U Pitești rămâne pe locul 4 al clasamentului, putând fi ajunsă în clasament de CSM CSU Oradea, BC Tg. Mureș și BC Timișoara.

BCM U Pitești – U Banca Transilvania Cluj 82-88
(24-21, 14-17, 22-17, 22-33)

PITEȘTI: Kostoski 21 (5x3p), Hunter 17, Marinov 11 (1x3p), Mladenovic 11, Tudor 8 (1x3p), Gabric 7 (2x3p), Corpodean 7 (1x3p). Antrenor: Hristu Șapera
Au mai jucat: Stăncuț și Balmuș

CLUJ: Dykes 21 (1x3p), Barro 19, Adamovic 16 (2x3p), Torok 14 (4x3p), Rasic 14 (2x3p), Jucan 2, Pustozvonov 2. Antrenor: Mihai Silvășan
Au mai jucat: Gheorghe, Toth și Brosser

Arbitri: Alexandru Olaru, Ciprian Stoica și Bedir Sefer

Piteștenii, scoși cu forța de la vestiare!
O fază rară s-a petrecut la pauza meciului, atunci când arbitrii au fost nevoiți să trimită un mesager ca să îi cheme pe jucătorii piteșteni de la vestiare, înapoi pe teren!

De fapt, ce s-a întâmplat? Cu 5 secunde înainte de finalul sfertului secund, antrenorul Hristu Șapera a solicitat Time-Out, pentru a pregăti ultima fază de atac. Macedoneanul Kostoski a marcat și a egalat: 38-38. Imediat, tehnicianul oaspeților, Mircea Cristescu, a cerut și el Time-Out, deoarece timpul oficial s-a oprit la o secundă de joc. Însă, în euforia coșului marcat, baschetbaliștii gazdă s-au și dus la vestiare, crezând că timpul efectiv de joc s-a epuizat. Astfel, arbitrii au fost nevoiți să cheme delegatul BCM-ului, ca să-i aducă înapoi pe parchet pe jucători!

• Malele, ofertă „consistentă” de la FC Argeş, pentru încă un sezon la Piteşti

Atacantul alb-violeților, Cephas Malele, rămâne sau nu rămâne la FC Argeş şi pentru sezonul următor? O întrebare cât o telenovelă care încă nu s-a încheiat. De mai bine de două luni, atacantul angolezo-elvețian este curtat de echipele din play-off-ul Ligii 1, însă acesta nu a semnat momentan cu niciuna. Cel mai insistent îl curtează CSU The post Malele, ofertă „consistentă” de la FC Argeş, pentru încă un sezon la Piteşti first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.

• FC Argeş Volei a retrogradat în eşalonul secund

După cum scriam ieri, în urma înfrângerii clare, scor 0-3 la seturi, în faţa principalei contracandidate la evitarea retrogradării, CSU Medicina Târgu-Mureş, echipa feminină de volei a Piteştiului, FC Argeş, a luat drumul ligii secunde (divizia A2). N-o să intrăm prea mult în detalii. O să spunem doar că jocul rezultatelor nu ne-a ajutat, iar The post FC Argeş Volei a retrogradat în eşalonul secund first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.

Radio deArgeş

Pitesti24.ro

• Pitești: Răsturnare de situație la parcarea de 1 leu

Update – 22 aprilie 2021, ora 16:45 Proiectul a fost retras de pe ordinea de zi a ședinței Articolul Pitești: Răsturnare de situație la parcarea de 1 leu apare prima dată în pitesti24.ro.

• Bugetul Piteștiului pentru 2021, votat

Update – 22 aprilie 2021, ora 15:50  Au fost aprobate prin vot și bugetele pentru acest an ale Articolul Bugetul Piteștiului pentru 2021, votat apare prima dată în pitesti24.ro.