România continuă să fie unul dintre partenerii de încredere ai FIBA în organizarea turneelor de juniori. Conform frbaschet.ro, Boardul FIBA Europe s-a reunit vineri la Palatul Parlamentului, într-o întâlnire găzduită de Federația Română de Baschet și condusă de Jorge Garbajosa, președintele FIBA Europe, Sheikh Saud Ali Al Thani – președintele FIBA, Andreas Zagklis – secretarul general FIBA și Kamil Novak – directorul executiv FIBA Europe.
În cadrul reuniunii au fost analizate evoluțiile recente ale competițiilor europene, audiențele și impactul mediatic ale FIBA EuroBasket 2025 și FIBA Women’s EuroBasket 2025, alături de actualizări privind drumul către FIBA Women’s World Cup 2026 și calificările pentru FIBA Basketball World Cup 2027. Tot aici au fost stabilite orașele care vor găzdui competițiile Youth EuroBasket 2026.
Federația Română de Baschet a primit organizarea a două turnee importante, ambele în 2026:
• FIBA U16 Women’s EuroBasket 2026 – Pitești, 14–22 august 2026
• FIBA U18 Women’s EuroBasket Division B 2026 – Ploiești sau Tulcea, 24 iulie – 2 august 2026
Prezența orașului Tulcea în procesul de atribuire este legată de inaugurarea noii săli de 5.000 de locuri, o arenă modernă care oferă oportunități suplimentare pentru promovarea României la nivel european.
Carmen Tocală, președintele Federației Române de Baschet, a subliniat importanța acestei decizii:
„Întâi de toate, în cadrul şedinței, s-au atribuit campionatele europene pentru juniori. România are în organizare turneul final U16 feminin la Pitești, în august. Și pentru că am avut oportunitatea de a juca la Tulcea, în sala de 5.000 de locuri, ne-am gândit că un Campionat European U18 aduce avantaje la Tulcea, pentru că scopul nostru este să ne promovăm țara, să arătăm valorile României – nu numai valorile sportive, ci și valorile turismului românesc. Faptul că am găzduit şedința boardului arată că România este apreciată, de la graniță până la Palatul Parlamentului, Centrul Vechi, tradiția și istoria noastră, cultura, văzând clar de ce România a fost numită Micul Paris, cât de frumos se aprind steluțele, ce frumoase sunt târgurile de Crăciun și ce oameni ospitalieri avem. Pentru imaginea României, sportul este un vector esențial.”
România își consolidează, astfel, tradiția recentă de organizare a unor competiții majore, după ce în 2025 au avut loc la Pitești două turnee continentale: FIBA U16 Women’s EuroBasket și FIBA U18 EuroBasket Division B. Reușita acestora a demonstrat că țara noastră poate găzdui cu succes competiții de nivel înalt, iar decizia pentru 2026 confirmă statutul României ca partener constant și de încredere al FIBA.







