Breaking News

România s-a clasat pe locul 5 la europeanul de volei feminin Under 17

aprilie 21
22:20 2018

Selecţionata României s-a clasat pe locul al cincilea în clasamentul final al Campionatului European de volei feminin Under-17, după ce a reuşit să învingă cu scorul de 3-0 (25-16, 25-21, 25-11) reprezentativa Belarus, sâmbătă la Sofia.

Graţie evoluţiilor foarte bune de la această competiţie, reprezentantele ţării noastre şi-au asigurat calificarea la Campionatul Mondial Under-18, care va avea loc anul viitor, precum şi la Jocurile Olimpice ale Tineretului European din Azerbaidjan.

Din lotul care naționalei face parte și Denisa Ionescu(foto, numărul 1), de la FC Argeș Volei, iar antrenor secund e Adi Mihăilă de la CS Muscel .
România participase ultima oară la un turneu de final de Campionat Mondial sub 18 ani la ediţia din 1993.
Campionatul European de la Sofia s-a încheiat cu victoria echipei Rusiei, care a învins în finală, cu 3-1 (30-28, 26-24, 20-25. 26-24), formaţia Italiei.

În meciul pentru locul 3, Turcia s-a impus în faţa Bulgariei tot cu scorul de 3-1 (25-21, 25-20, 21-25, 25-19).