România- Maroc 2-0, după prima zi a întâlnirii din Cupa Davis

•
  •
  •
  •

România are un avantaj confortabil după prima zi a întâlnirii cu Maroc, din turul al doilea al Grupei a II-a, Zona Europa/Africa a Cupei Davis by BNP Paribas, conducând cu 2-0.

După victoria rapidă a lui Marius Copil a venit și rândul lui Adrian Ungur să se impună după un meci solid, chiar dacă nu la fel de scurt.
Piteșteanul  a avut nevoie de 77 de minute pentru a se impune cu 6-0, 7-6(3) în fața lui Lamine Ouahab.

Potrivit agenției de presa News.ro, Ungur a fost conștient de dificultatea acestei confruntări : ”Mă aşteptam să am un meci greu, ştiam adversarul, am mai jucat acum trei ani cu el, dar pe altă suprafaţă şi am pierdut. După primul set, la 6-0, mă uitam la tabelă şi nu îmi venea să cred. Ştiam că nu va ceda, am tras tare pnână la final. Mă bucur că am câştigat şi am adus al doilea punct României. A ieşit cu ne-am propus, pe hârtie eram favoriţi, aşteptăm mâine punctul 3„.