arges-sport.ro Web analytics

România învinge în Malta cu 4-0 și urcă pe locul 2 al grupei F, după Spania – Argeș Sport

Argeș Sport

România învinge în Malta cu 4-0 și urcă pe locul 2 al grupei F, după Spania

Breaking News

iunie 10
23:57 2019

Echipa națională a României a obținut ceea ce și-a propus din această fereastră a meciurilor din preliminariile EURO 2020: 4 puncte! Tricolorii au învins cu 4-0 (3-0) pe Malta, prin golurile marcate de Pușcaș (2) și Chipciu și Man. Cu acest rezultat, coroborat cu victoria Spaniei în fața Suediei (3-0), România a urcat pe locul 2 al clasamentului.

Deși a fost un meci pe care și l-a făcut ușor încă din prima repriză, selecționata română a suferit după meciul din Malta. Nedelcearu a ieșit accidentat grav, iar Chipciu a fost eliminat și nu va juca în următorul meci, cu Spania, de la București.

Cosmin Contra a efectuat șapte modificări în primul ”unsprezece” față de meciul de la Oslo, cea mai importantă fiind introducerea lui Ianis Hagi, cerut atât de suporteri, cât și de prestațiile foarte bune din ultimul timp. România a deschis scorul prin Pușcaș, care a fructificat stângaci o centrare perfectă a lui Bancu. Același Pușcaș a dublat avantajul tricolorilor, de data aceasta cu un șut plasat cu stângul. Până la pauză, Chipciu a înscris un gol superb, cu un șut la vinclu de la circa 25 de metri. Rezultatul final a fost stabilit de Denis Man, care a marcat spre final primul său gol la echipa națională.

Malta – România 0-4 (0-3)
Pușcaș (7, 29), Chipciu (34), Man (90+1)

MALTA: Bonello – Z. Muscat, Agius, Borg, Zerafa – R. Muscat, Fenech (59 Grech), Mbong, Corbolan (84 Montebello) – Effiong, Gambin (64 Mifsud). Antrenor: Raymond Farrugia

ROMÂNIA: Tătărușanu – Chipciu, Cristea, Nedelcearu (35 Săpunaru), Bancu – Hagi, R. Marin, Băluță, Maxim (74 Rotariu) – Keșeru (65 Man), Pușcaș. Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Dennis Higler (Olanda)
Cartonaș roșu: Chipciu (81)