Breaking News

Robert Glință, aproape de o nouă medalie la Europene

august 06
19:29 2018

După argintul de acum două zile, cucerit în proba de 50 metri spate a Campionatelor Europene de natație care se desfășoară la Glasgow, înotătorul piteștean Robert Glință a terminat pe locul 4 în finala probei de 100 metri spate.

Robert a luat startul de pe culoarul 6 și, la jumătatea cursei, s-a aflat la un moment dat pe poziția a doua. Finișul a fost însă ceva mai slab, astfel că sportivul legitimat acum la CS Dinamo a terminat al patrulea, la doar 9 sutimi de secundă distanță de medalia de bronz. Timpul obținut, 53,81, a fost cu o secundă mai slab decât al câștigătorului, rusul Kliment Koleșnikov, cel care l-a învins pe Glință și în cursa de record mondial de la 50 metri spate.