Selectați pagina

Prima victorie în Liga Florilor MOL pentru CS Dacia Mioveni: 32-25 cu Universitatea Cluj!

Mulțumim pentru distribuire !

Azi de dimineață a început al doilea turneu al Ligii Florilor MOL, iar în meciul de deschidere din Sala Sepsi, din Sf. Gheorghe, CS Dacia Mioveni a repurtat prima victorie din istoria clubului în prima ligă a handbalului românesc! Elevele antrenorului Gheorghe Covaciu s-au impus cu 32-25 (21-13) în fața Universității Cluj, după o partidă dominată de la un capăt la altul.

Ca și în meciul din prima etapă, cel cu Măgura Cisnădie, miovenencele au făcut o primă repriză foarte bună, distanțându-se la 11-5 în minutul 13 sau chiar la 21-12 în apropierea pauzei. Apărarea a funcționat foarte bine, fiind agresivă în limitele regulamentului, iar pe contraatac extrema stângă Paula Mădălina Toma a punctat de nu mai puțin de 10 ori doar în prima parte a jocului!

După pauză, jocul s-a echilibrat, iar clujencele s-au apropiat până la o diferență minimă de cinci goluri (20-25). Chiar dacă, teoretic, handbalistele argeșence nu aveau experiența primului eșalon, ele au reușit să gestioneze foarte bine finalul meciului și au câștigat cu scorul de 32-25.

Marcatoarele Daciei în acest joc au fost: Toma (10 goluri), Georgescu (7), Bloj (5), Cârjan (3), Toader și Lipară (câte 2), Porohniuc, Tomescu și Boian (câte 1 gol). De la clujence, cele mai multe goluri au fost înscrise de Vizuete (8).

“A fost greu, dar ne-am dorit foarte mult această victorie. Felicitări întregii echipe și mă bucur pentru această victorie. Ambiția și atitudinea au făcut totul. E un început bun care ne dă un elan și mai bun pentru următoarele meciuri”, a declarat jucătoarea meciului, Paula Mădălina Toma.

“Felicit jucătoarele pentru această victorie, pe care și-au dorit-o din tot sufletul, au jucat foarte bine din minutul 1 până în minutul 60. Am jucat contra echipei mele, am făcut istorie la Cluj, nu am crezut niciodată așa ceva, să dominăm acest meci atât de categoric”, a spus și antrenorul Gheorghe Covaciu, care a vorbit la finalul meciului și despre necesitatea ca meciurile să continue să se joace, în ciuda situației grele cu pandemia de coronavirus, deoarece în alte campionate handbalul este în activitate, iar în caz contrar echipa națională a României ar avea de suferit.

• Moartea unui Profet

Una dintre cele mai impresionante si mai influente personalitati ale evului mediu timpuriu, Mahomed, moare la Medina, in bratele Aishei, sotia lui favorita. Nascut la Mecca, intr-o familie saraca, tânarul Mahomed a dus o viata grea pâna când, la 25 de ani, se casatoreste cu o bogata vaduva, mult mai batrâna decât el. Timp de

• Autobuzele electrice de oraş „pe drum” spre Piteşti. S-a finalizat licitaţia, n-au fost contestaţii

După ce fostul primar Cornel Ionică i-a aburit preţ de un mandat pe piteşteni cu aducerea de autobuze electrice, nepoluante, în ograda Publitrans, fără să se ţină de promisiune, acum, la început de 2021, lucrurile încep să se mişte. Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei a finalizat licitația pentru achiziția a 131 de autobuze electrice The post Autobuzele electrice de oraş „pe drum” spre Piteşti. S-a finalizat licitaţia, n-au fost contestaţii first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.

• Pompierii, aceşti oameni cu suflete mari: au salvat o pisică dintr-o fântână adâncă de 18 metri

Proprietarii unei gospodării din localitatea Nicolae Bălcescu, situată la limita dintre judeţele Argeş şi Vâlcea, au constatat, ieri spre seară, că pisica lor căzuse în fântâna din ogradă. Una adâncă de vreo 18 metri. Disperaţi, oamenii au cerut ajutorul pompierilor de la ISU Vâlcea. Iar acesta nu s-a lăsat aşteptat prea mult. O autospecială a The post Pompierii, aceşti oameni cu suflete mari: au salvat o pisică dintr-o fântână adâncă de 18 metri first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.

Pitesti24.ro

• Argeș: Val de EXTERNĂRI din spitalele COVID

În ultimele 48 de ore, numărul pacienților internați în spitalele COVID din județul Argeș a scăzut de la Articolul Argeș: Val de EXTERNĂRI din spitalele COVID apare prima dată în pitesti24.ro.

• Piteșteni anchetați pentru contrabandă cu țigări

Polițiștii Secției 1 din Pitești au finalizat cercetările în mai multe dosare penale de contrabandă în formă continuată. Articolul Piteșteni anchetați pentru contrabandă cu țigări apare prima dată în pitesti24.ro.