Selectați pagina

Prima cursă din an, prima victorie pentru Denisa Dragomir în circuitul Skyrunning 2021!

Distribuiţi ştirea!

După un an 2020 anulat din cauza pandemiei de coronavirus și o jumătate de an în care a fost chinuită de o problemă de sănătate, Denisa Dragomir s-a întors victorioasă în circuitul de alergare montană Skyrunning World Series. Atleta piteșteană a câștigat Livigno Skymarathon, o cursă de 34 km cu 2.600 m diferență de nivel, la care s-au înscris în total (băieți și fete) 500 de sportivi din 10 țări! Denisa a terminat dificilul traseu în 4 ore, 38 de minute și 13 secunde, cu 19 minute mai repede decât următoarea clasată, norvegianca Eli Anne Dvergsdal.

Livigno este o localitate aflată chiar pe granița Italiei cu Elveția, în Regiunea Lombardia, în Munții Alpi. Startul și sosirea s-au dat pe o pistă de atletism modernă construită la altitudinea de 1.700 m, dar cea mai mare parte a traseului s-a desfășurat la altitudini între 2.500 și 3.000 de metri!

Sportiva legitimată la CSM Pitești/FC Argeș a alergat în această cursă de skyrunning pentru echipa Merrell și a fost susținută, ca de fiecare dată, de diverși sponsori de running și aventură, printre care cunoscutele mărci Garmin și RedBull. Pentru acest succes, Denisa Dragomir a încasat un cec binemeritat. La băieți, învingător a fost un atlet elvețian care a terminat cursa în 3h50min25sec. Următoarea alergare din circuitul Skyrunning World Series va fi Stralivigno, denumit în Italia și „Micul Tibet”, pe data de 24 iulie.