OSLO | Keșeru înscrie o dublă în Norvegia și salvează în prelungiri speranțele României – Argeș Sport

Argeș Sport

Breaking News

iunie 07
23:46 2019

România a fost la un pas să fie eliminată din calculele calificării la EURO, fiind condusă de Norvegia cu 2-0 în minutul 70, dar a revenit incredibil și a egalat cu două goluri ale lui Keșeru, ultimul fiind înscris la penultima fază a meciului. Cu acest rezultat de egalitate, venit în urma unui meci destul de șters, tricolorii reușesc să țină naționala Norvegiei pe locul 4, dar Suedia se distanțează în clasament, alături de Spania.

Apără Tătărușanu!
Meciul a început într-o ușoară notă de dominare a tricolorilor, împinși de la spate și de inimoasa galerie de români. Încet-încet, gazdele au trecut la conducerea jocului și chiar au ratat două ocazii imense de gol, la ambele portarul Ciprian Tătărușanu având intervenții salvatoare. Până la pauză, jucătorii români au izbutit doar să echilibreze raportul ocaziilor, prin loviturile de cap ale lui Pușcaș (minutul 30) și Grozav (minutul 36), dar nu și raportul posesiei (61% pentru gazde).

O repriză a doua halucinantă
În partea a doua a meciului ne așteptam ca echipa României să forțeze victoria, pe scenariul consacrat al selecționerului Contra. Și chiar părea că așa va fi, după ce Keșeru a trimis în minutul 54 un șut foarte periculos, scos în corner cu greutate de portarul Grytebust. Numai că două minute mai târziu, gazdele deschid scorul prin Tarik Elyounoussi, care a împins în poarta goală șutul lui Odegaard, deviat de Grigore.

Introducerile lui Ianis Hagi și George Țucudean nu au adus ceva în plus pentru selecționata României. Ba, mai mult, King îl umilește pe Dragoș Grigore și îi dă o pasă perfectă fostului copil minune al Realului, Martin Odegaard. Acesta, rămas singur cu Tătărușanu, nu ratează și duce scorul la 2-0.

La fel ca în meciul de la Stockholm, la 2-0 România are o răbufnire de orgoliu și reduce din handicap prin Claudiu Keșeru. Acesta a trimis în poartă o recentrare a fundașului central Grigore, urcat în atac pentru a mai spăla din păcatele celor două goluri încasate. Până la final s-a jucat cu garda jos, ambele formații având ocazii de a marca. A făcut-o până la urmă același Keșeru, care a trimis în poarta goală un șut deviat al lui Maxim.

Norvegia – România 2-2 și naționala noastră are nevoie ca de aer de șase puncte în meciurile de pe teren propriu cu Suedia și Norvegia, pentru a mai spera la locul 2. Până atunci, pe 10 iunie, România joacă în Malta.

NORVEGIA – ROMÂNIA 2-2 (0-0)
T. Elyounoussi (56), Odegaard (70) – Keșeru (76, 90+1)

NORVEGIA: Grytebust – Elabdellaoui, Nordveit, Ajer, Aleesami – Odegaard, Selnaes, Berge, Henriksen – T. Elyounoussi (84 Kamara), King. Antrenor: Lars Lagerback

ROMÂNIA: Tătărușanu – Chipciu, Săpunaru, D. Grigore, Toșca – Anton, Stanciu (71 Maxim) – Deac, Keșeru, Grozav (60 I. Hagi) – Pușcaș (60 Țucudean). Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Serghei Karasev (Rusia)