Selectați pagina

Mihai Robert Dumitru, bronz la 3000 m obstacole din cadrul Balcaniadei pentru juniori 1

Distribuiţi ştirea!

România s-a clasat pe locul secund, cu 21 de medalii (6 de aur – 10 de argint – 5 de bronz), la cea de-a 51-a ediție a Campionatelor Balcanice rezervate juniorilor 1 (U20), încheiate ieri, la Istanbul. În competiția care s-a desfășurat pe parcursul a două zile, unde au concurat peste 300 de sportivi din 16 țări, Turcia a ocupat primul loc, cu 33 de medalii (9 – 11 – 13). Pe a treia poziție „a sosit” Serbia, cu 19 medalii (6-8-5).

Sportivul Mihai Robert Dumitru de la LPS Viitorul Piteşti, unde e pregătit de Bogdan Vâlcu, a obţinut bronzul la  3000 m obs cu timpul de  9:16,47), lipsindu-i doar o secundă pentru îndeplinirea baremului pentru europene.Talentatul alergător piteştean va concura pe 4 iulie la Cluj, unde sunt programate Internaţionalele României, urmând va incerca să realizeze timpul necesar pentru a merge la Tallin(Estonia), unde are loc Campionatul European.

Tot în cadrul aceleiaşi competiţii, un alt piteştean, Mihai Sorin Poponea s-a clasat al patrulea la 1500m.