



În cei 30 de ani de activitate, instituția s-a afirmat ca un reper în pregătirea tinerilor sportivi, dezvoltând secții de tradiție care funcționează și astăzi: judo, lupte, înot, fotbal, tenis, handbal, baschet, volei și atletism.
Festivitatea a fost deschisă de Daniela Mihai, directorul instituției, care a adresat un mesaj de bun venit celor prezenți.
Printre oficialitățile prezente s-au numărat Cristian Gentea, primarul municipiului Pitești, Dumitru Tudosoiu, inspector general al ISJ Argeș, Leonard Fleancu, decan al Facultății de Științe, Educație Fizică și Informatică din cadrul UNSTPB – Centrul Universitar Pitești, Relu Georgescu, inspector de educație fizică și sport la ISJ Argeș, Dănuț Coman, președinte FC Argeș, și Liliana Mihăilescu, prof. univ. dr. la UNSTPB Centrul Universitar Pitești.
Invitați de renume, inclusiv pe plan internațional, au completat lista personalităților prezente: Vasile Pavelescu, Emilian Rabolu, Titel Răduță, Alex Neguț, Bianca Voica, Marian Oprea, Silviu Corodi, Nicoleta Iatan, Doina Anton, Nicolae Radu, Silvia Purice, Adriana Enache, Nicoleta Dascălu, Gabriel Săndulescu, Nadina Dumitru, Ionela Davidescu. Ne cerem scuze în cazul în care am omis pe cineva, însă prezența fiecăruia a avut o însemnătate aparte pentru acest moment aniversar.
În cadrul ceremoniei, s-au acordat plachete mai multor personalități, iar momentele artistice au fost susținute de Petrov Ana, Andrei Bianca, Molea Renata, Marinac Delia și Constantinescu Cristina.
Un alt moment important a fost omagiul adus lui Constantin Rizon, directorul Clubului Sportiv Viitorul Pitești din 1981. Sub conducerea sa, în 1995, CS Viitorul Pitești a fuzionat cu Clubul Aripi, creând Liceul cu Program Sportiv (LPS) Viitorul Pitești. Constantin Rizon a continuat să conducă instituția până în 2008, având o contribuție decisivă la dezvoltarea și consolidarea acesteia.
Cu prilejul aniversării, a fost subliniat și faptul că, în ultimii ani, municipalitatea a derulat lucrări de modernizare în incinta liceului, astfel încât condițiile de pregătire și studiu sunt de excepție pentru elevi.
Repere istorice
1958 – Se înființează la Pitești Școala Sportivă de Elevi, pe lângă Liceul „Nicolae Bălcescu”, cu secții de atletism, baschet și gimnastică.
1971 – Prin Decizia nr. 91 a Ministerului Educației și Învățământului, instituția devine unitate independentă. Tot în acest an apare Școala Sportivă de Atletică Grea „Viitorul” Pitești, ca secție pe lângă Grupul Școlar Construcții Civile, cu ramuri de sport precum box, haltere, lupte, fotbal, rugby și judo.
1972 – Se înființează noi secții, la tenis de masă și handbal, iar Școala Sportivă Viitorul Pitești devine unitate independentă.
1995 – Ia ființă Liceul cu Program Sportiv Pitești (L.P.S. Pitești).
2012 – Instituția primește actuala denumire, Liceul cu Program Sportiv „Viitorul” Pitești, prin decizia Ministerului Educației Naționale.
Astfel, festivitatea din 2025 nu a marcat doar trei decenii de existență a liceului, ci a celebrat și o istorie sportivă începută acum peste șase decenii la Pit
📸 Foto sus : În imagine apar unii dintre cei mai importanți oameni care au adus prestigiu acestei unități de învățământ, în ordinea menționată: Silviu Corodi, Doina Anton, Relu Georgescu, Liliana Mihăilescu, Adina Anton, Marian Oprea și Emilian Rabolu.