FLASH SPORT!
Vrei publicitate eficientă? Sună la 0772.033.559 sau scrie-ne pe office@arges-sport.ro

Selectați Pagina

Loredana Lascău, fosta judoka a CSM Pitești, într-un interviu pentru European Judo Union: „Judo-ul construiește oameni, nu doar campioni”

Loredana Lascău, fosta judoka a CSM Pitești, într-un interviu pentru European Judo Union: „Judo-ul construiește oameni, nu doar campioni”
Views: 182

Fosta sportivă a CSM Pitești, Loredana Lascău, în prezent președinte al Judo Club Liberty Oradea, a acordat un amplu interviu pentru European Judo Union, în care a vorbit despre parcursul său sportiv, filosofia care i-a ghidat viața și despre modul în care judo-ul poate educa și transforma comunități întregi.

Deținătoare a centurii 3 DAN, Lascău conduce unul dintre cele mai active cluburi din România, implicat în numeroase proiecte internaționale Erasmus+ Sport, dedicate educației prin judo și incluziunii sociale.

„Pentru mine, judo-ul este mai mult decât un sport. Este o filozofie care te învață respectul, echilibrul și rezistența. Mi-a format caracterul și m-a ajutat să înfrunt orice provocare cu calm și curaj”, a spus Loredana Lascău.

În interviu, fosta judoka a rememorat începuturile sale, atunci când a pășit pentru prima dată pe tatami la Pitești, în 1993:

„Părinții mei au înțeles importanța sportului în educație. Din primul moment, m-am îndrăgostit de judo — mi-a oferit modalitatea perfectă de a-mi canaliza energia și spiritul competitiv.”

Astăzi, clubul condus de ea — Liberty Oradea — este un exemplu de comunitate sportivă activă, unde peste 150 de copii, tineri și adulți practică judo într-un mediu bazat pe valori, nu doar pe rezultate.

„Ceea ce mă bucură cel mai mult este să văd cum copiii și părinții cresc împreună pe tatami. Judo-ul înseamnă respect, curaj și modestie. Este o călătorie comună, nu doar un drum spre podium.”

Lascău a vorbit și despre rolul esențial al proiectelor Erasmus+ în dezvoltarea sportului la nivel european:

„Erasmus+ este o fereastră către lume pentru cluburile mici. Ne oferă acces la cunoștințe, colaborare și inspirație. Fiecare proiect înseamnă o șansă de a aduce sportul mai aproape de educație și incluziune.”

Cu o viziune centrată pe formarea caracterului prin sport, fosta sportivă piteșteană continuă să inspire generații întregi.

„Visul meu este să construim un dojo deschis tuturor, un loc unde judo-ul să devină parte din inima comunității. Medaliile contează, dar cel mai mult contează oamenii buni pe care îi formăm.”

Sursa: European Judo Union( Szandra Szogedi) – Interviu realizat în cadrul programului Erasmus+ Sport, iar interviul integral poate fi găsit aici
Foto: Judo Club Liberty Oradea

Distribuiţi ştirea!

Despre autor

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

sport, nu Can-Can!

Se încarcă...

Ne găsiţi şi pe Facebook

Reclamă

blank

Analize fotbal cu AI

"Analize fotbal cu AI"

Reclamă

blank

Reclamă

blank

Case de pariuri online din Romania

blank

Reclamă

blank

Reclamă

blank

Reclamă

blank

Reclamă

blank

Case Pariuri Online

Pariuri Sportive online

Reclamă

blank

Reclamă

blank

Reclamă

blank

Reclamă

blank

RSS Ştiri gonews.ro

Arhivă știri

Categorii

Scoruri live

Reclamă

blank