Judo: cinci medalii pentru sportivii argeșeni la finala Campionatului Național de Tineret U23
Finala Campionatului Național de Tineret U23 la judo, desfășurată la Cluj-Napoca, a adus un bilanț foarte bun pentru judoka argeșeni.
Sportivii din județ au urcat de cinci ori pe podium, obținând două medalii de aur, două de argint și una de bronz.
Cele două titluri naționale au fost câștigate de Rareș Neacșu, la categoria 90 kg, și Darius Dobre, la categoria +100 kg, ambii legitimați la FC Argeș-CSM Pitești.
Podiumul a fost completat de David Ioniță, medaliat cu argint la categoria 66 kg, și Alexandru Sibișan, care a obținut argintul la categoria 100 kg. O medalie de bronz a revenit lui Alin Șorici, la categoria 60 kg.
Bilanțul judoka argeșeni la competiția de la Cluj-Napoca:
- Rareș Neacșu – medalie de aur, categoria 90 kg, FC Argeș-CSM Pitești
- Darius Dobre – medalie de aur, categoria +100 kg, FC Argeș-CSM Pitești
- David Ioniță – medalie de argint, categoria 66 kg, FC Argeș-CSM Pitești
- Alexandru Sibișan – medalie de argint, categoria 100 kg, CSM Pitești-CS Unirea Alba Iulia
- Alin Șorici – medalie de bronz, categoria 60 kg, CSM Pitești-CS Star Mioveni
Sportivii sunt pregătiţi de Valentin Ioniţă, Alina Cheru şi Cornel Pălărie.








