Handbal masculin | CSU Pitești a pierdut cu liderul campionatului – Argeș Sport

Breaking News

Handbal masculin | CSU Pitești a pierdut cu liderul campionatului

decembrie 04
06:37 2018

Argeșenii au fost învinși cu 26-22, în deplasarea de la Alexandria, duminică, în etapa cu numărul 13 din Divizia A.

În prima repriză, oaspeții s-au ținut foarte aproape de adversarii lor chiar dacă au întâlnit echipa de pe primul loc. 14-13 a fost scorul la pauza meciului. CSU Pitești putea chiar să dea lovitura și să obțină victoria, dar la scorul de 23-21 jucătorii argeșeni au comis mai multe greșeli.”Am fost la un pas să batem liderul. Am ratat trei contraatacuri. Dacă nu făceam asta soarta meciului era alta. Puteam chiar să câștigăm sau să smulgem măcar două puncte pentru un egal”, a spus Alin Oprescu, antrenorul argeșenilor.

Tehnicianul s-a declarat mulțumit de evoluția defensivei sale care nu a mai încasat atât de multe goluri ca în alte partide. În schimb, a precizat că atacul formației lui nu a funcționat la fel de bine ca apărarea și că asta este una dintre cauzele înfrângerii.

Cel mai bun marcator al argeșenilor a fost Marius Hodorog (6 goluri), urmat de Elvis Acsinia (5 reușite). Eșecul de duminică a fost al doilea suferit de oaspeți împotriva Alexandriei în acest sezon după ce în tur au pierdut cu 24-31.

CSU Pitești rămâne pe locul 5 al clasamentului, cu 12 puncte. Următorul joc al echipei noastre va fi pe 12 decembrie, în Trivale, cu CSM Medgidia.