Selectați pagina

Grecul Gontikas a demolat-o pe SCMU Craiova și FC Argeș conduce seria din play-off cu 1-0

Distribuiţi ştirea!

Partidă senzațională reușită de grecul Kostas Gontikas astă-seară, în prima întâlnire din play-off-ul Ligii Naționale de Baschet! Pivotul adus în primăvară ca să suplinească absența accidentatului Jevtovic a fost fantastic pe toată durata jocului și a condus pe FC Argeș la o incredibilă victorie la 32 de puncte diferență, 93-61.

Așa cum era de așteptat, oltenii au fost extrem de incomozi în prima repriză a meciului. Ca de fiecare dată când evoluează la Pitești, SCMU Craiova a practicat un joc agresiv și greu de contracarat. Cu americanul Qualls revenit la sentimente mai bune față de formația craioveană, oaspeții au condus la finalul primului sfert cu 18-21 și mai tot timpul pe parcursul celui de-al doilea sfert. La pauză, SCMU Craiova a intrat într-un avantaj minim (35-36) și se părea că lupta pentru prima victorie din seria de play-off se va da până în ultima secundă a meciului.

Cineva nu a fost însă de acord: grecul Kostas Gontikas! Acesta a înlocuit suspensul cu show-ul și a realizat o repriză secundă demnă de finala Ligii Campionilor! În sfertul 3 a ridicat sala în picioare cu 3 slam-dunk-uri consecutive, la care a adăugat 2 capace și mai multe recuperări! Gontikas a terminat meciul cu un fantastic double-double, 30 de puncte, 14 recuperări și un incredibil indice de eficiență, +43, datorat procentelor de 85% atât la aruncările libere (6 din 7), cât și la cele de 2 puncte (12 din 14)! Este cea mai bună prestație din cariera pivotului echipei naționale a Greciei, după 28 de puncte și 12 recuperări reușite în 2018 la meciul Apollon Patras – Amyntas.

Gontikas i-a descătușat și pe colegi, cărora a început să le intre aproape tot! FC Argeș a realizat un scor de 58-25 în repriza a doua cu care i-a demolat practic pe olteni. Alb-violeții conduc cu 1-0 seria din play-off și se pregătesc de meciul 2, care va avea loc la Craiova vineri, 6 mai, de la ora 19:30.

FC ARGEȘ – SCMU CRAIOVA 93-61
(18-21, 17-15, 27-19, 31-6)

PITEȘTI: Gontikas 30, Jeremic 13 (2x3p), Gajovic 12 (2x3p), T. Gheorghe 11 (2x3p), Seppala 10 (1x3p), Fitzpatrick 10 (1x3p), Măciucă 7 (1x3p). Antrenor: Tudor Costescu
Au mai jucat: Voinescu, Axinte, Chirof

CRAIOVA: Vîrnă 21 (3x3p), Qualls 15 (1x3p), Hawley 11, Blaj Voinescu 6, Andrieș 3 (1x3p), Kennedy 3, Țîbîrnă 2. Antrenor: Vitaly Stepanovskyy
A mai jucat: Robinson

Arbitri: Alexandru Olaru, Alin Faur, Bogdan Podar