Selectați pagina

Galop de sănătate pentru FC Argeș în meciul cu Rapid București: 102-62!

Distribuiţi ştirea!

FC Argeș nu a avut emoții în primul meci din săptămâna alb-violetă, dispunând extrem de clar de Rapid cu scorul de 102-62 (13-16, 26-15, 32-11, 31-20). Trei baschetbaliști piteșteni, Seppala, Jevtovic și Jeremic, au terminat meciul cu o eficacitate de peste 20.

În ciuda câtorva minute din prima repriză, atunci când oaspeții au condus cu 8 puncte diferență (13-21), singura problemă în meciul din această seară a fost dacă FC Argeș va face „suta” sau nu. Rapidul a contat doar la sfârșitul primului sfert și începutul celui de-al doilea, atunci când două aruncări norocoase, pe buzzer-beater, ale lui Aktaș și Dumitrescu, au pus nesperat echipa oaspete în avantaj.

Situația a fost reglată rapid de antrenorul Tudor Costescu, care a cerut apărare om la om pe tot terenul. Neexperimentata trupă giuleșteană nu a știut să se descurce în aceste condiții de presiune maximă, astfel că „vulturii” au revenit până la pauză (39-31). Omul sfertului secund a fost, indiscutabil, Mladen Jeremic, care a marcat 16 puncte în această perioadă!

Repriza a doua a fost un galop de sănătate pentru alb-violeți, care au profitat de căderea inexplicabilă a rapidiștilor și au făcut spectacol pentru fanii prezenți în Sala Trivale. Diferența a crescut progresiv (29 de puncte după sfertul 3, 71-42) până la cea maximă de 40 de puncte la final. Căpitanul echipei, Goran Gajovic, a rezolvat și problema „sutei” cu un coș spectaculos de 3 puncte, astfel că săptămâna alb-violetă a început perfect!

După 102-62 cu Rapid urmează meciul cu Miercurea Ciuc de miercuri și cu Timișoara de sâmbătă, toate pe teren propriu.

FC Argeș – Rapid București 102-62
(13-16, 26-15, 32-11, 31-20)

PITEȘTI: Jeremic 18 (1x3p), Măciucă 16 (2x3p), Jevtovic 15, Thornton 14 (1x3p), Gajovic 10 (2x3p), Seppala 8 (2x3p),  Fitzpatrick 8 (1x3p), Axinte 7 (1x3p), Voinescu 5 (1x3p), Gavrilă 1. Antrenor: Tudor Costescu
A mai jucat: Căprărescu

RAPID: Stanojevic 18 (1x3p), Dumitrescu 11 (1x3p), Bookert 7, Odagiu 6, Aktaș 6 (2x3p), Sandu 5 (1x3p), Swopshire 5, Copes 4. Antrenor: Marius Bulancea
Au mai jucat: Vasile, Panciu, Popa, Brosser

Arbitri: Alexandra Stan, Vlad Dumitrescu, Alexandru Ivan