Gabriel Răducanu (LPS Viitorul Pitești), campion național la poliatlon

Breaking News

noiembrie 25
18:33 2019

La sfârșitul săptămânii trecute, în piscina Bazinului Olimpic din Pitești s-a desfășurat Campionatul Național de Poliatlon Copii, competiție rezervată fetelor și băieților în vârstă de 10 și 11 ani. Concurența a fost extrem de mare, nu mai puțin de 65 de cluburi participând, dintre care șase au fost din județul Argeș: LPS Viitorul Pitești, CSM Pitești, Total Sport Art Pitești, Energic LL Pitești, Aquatronics Pitești și Dacia Mioveni.

De la cluburile din Argeș s-au evidențiat sportivii: Gabriel Codruț Răducanu (LPS), Theodora Dumitru și Vlad Trașcă (CSM), plus ștafetele CSM-ului, însă numai primul a reușit să adune și medalii. Gabriel Răducanu a câștigat 3 medalii de aur (în probele 200 m mixt, 50 m bras și 50 m liber) și 3 medalii de argint (la 200 m liber, 50 m fluture și 50 m spate).
Datorită acestor performanțe deosebite, sportivul legitimat la LPS Viitorul Pitești și antrenat de prof. Marinela Picui a câștigat titlul de Campion Național de Poliatlon, băieți – 11 ani.

Theodora Dumitru a obținut două locuri 4 la 50 m spate și 50 m liber fete – 10 ani, Vlad Trașcă s-a clasat al șaselea în probele de 50 m bras și 200 m mixt băieți – 11 ani, Alexandru Niculae a ocupat  locul 5 la 50 m bras, fiind numărul 1 în județ la categoria lui de vârstă, iar ștafetele CSM-ului au terminat pe locul 5 la 4×50 m liber – 11 ani (în componența Giuroiu, Trașcă, Barbu, Mihăilă) și 4×50 m mixt băieți – 11 ani (Giuroiu, Trașcă, Barbu, Tîrlă).