Selectați pagina

Florentina Ivănescu îşi continuă parcursul de excepţie din acest an

Distribuiţi ştirea!
Praga European Open 2022, o competiţie de judo extrem de valoroasă, desfăşurată în perioadă 5-6 Martie,  a avut la start 556 de sportivi, atât la feminin, cât şi masculin, din 44 de ţări.

Florentina Ivănescu (foto, prima din dreapa), sportivă legitimată la CSM Piteşti/FC Argeş, unde este pregătită de Valentin Ioniţă şi Cornel Pălărie, a obţinut bronzul la categoria 63 kg şi confirmă astfel parcursul bun din acest an.

Ivănescu a trecut în primul tur de reprezentanta Canadei, Isabelle Harris , în turul al doilea a învins-o pe reprezentanta Olandei, Nadiah Krachten , iar în sferturi a cedat în faţa frantuzoaicei Agathe Devitry .

În recalificări, talentata judoka a câștigat în fata croatei Iva Oberan, după care în meciul decisiv pentru bronz, a reuşit să se impună în faţa sportivei germane Nadja Bazynski .

Vă reamintim faptul  că Florentina Ivănescu obţinuse bronzul la alte două competiţii din Europa, găzduite de Almada (Portugalia) şi Sarajevo (Bosnia şi Herţegovina).