Selectați pagina

Florentina Ivănescu, aur la openul european de judo de la Cluj-Napoca

Distribuiţi ştirea!

România a ocupat locul secund în clasamentul pe medalii la Openul European de judo de la Cluj-Napoca, având un bilanţ de 11 medalii, 2 de aur, 4 de argint şi 5 de bronz, dintre care şapte au fost obţinute duminică.

La competiţie s-au aliniat 202 judoka din 32 de ţări, 142 la masculin şi 60 la feminin. România a fost reprezentată de 31 de sportivi, 23 la masculin şi 8 la feminin. Printre sportivii care au obţinut medalii se numără Florentina Ivănescu şi Elena Stere, de la CSM Piteşti/FC Argeş.

Ivănescu a obţinut medalia de aur la categoria 63 de kilograme, iar Elena Stere s-a clasat pe locul secund la categoria 52 de kg. Din păcate un alt sportiv piteştean de la care se aştepta un parcurs pe măsură, Alexandru Raicu, s-a accidentat.