Florentina Ivănescu, aur la Cupa Europeană de judo – Argeș Sport

Breaking News

Florentina Ivănescu, aur la Cupa Europeană de judo

martie 10
19:22 2019

Cupa Europeană de Judo destinată juniorilor Under 18 s- a desfășurat la Zagreb în perioada 10-11 Martie , fiind prezenți 773 de sportivi din 34 de țări. La categoria 57 de kilograme, sportiva Florentina Ivănescu( CSM Pitești -FC Argeș) a obținut medalia de aur.

Sportiva pregătită de Valentin Ioniță și Cornel Pălărie s-a impus în meciul decisiv în fața unei judoka din Kosovo, Fationa Kasapi, după ce în tururile anterioare câștigase în fața unor sportive din Portugalia, Franța, Israel și Austria. Talentata sportivă s-a impus în toate confruntările prin ippon.

La categoria 66 Kg, Ionuț Botofei a pierdut în semifinale, fiind învins și în meciul pentru medalia de bronz, iar la categoria 52 de kg, Florina Bădiceanu a venit pe locul 5. Cei doi sportivi sunt legitimați la CSM Pitești.