FC Argeș Volei revine de la 0-2 cu Rapidul și câștigă dramatic în tie-break

Breaking News

noiembrie 16
16:20 2019

FC Argeș Volei a trăit periculos în meciul din etapa a 7-a a Diviziei A1, disputat pe teren propriu în compania Rapidului București. Elevele antrenoarelor Cristina Zanfir și Ionela Davidescu s-au văzut conduse cu 2-0 la seturi, dar au recuperat dramatic, au egalat la 2, apoi s-au dezlănțuit în setul decisiv, pe care și l-au adjudecat cu scorul de 15-6, după ce au avut chiar și 14-2!

Jucătoarele alb-violete au început meciul cu următorul sextet de bază: Jovanovic, Motroc, Milivojevic, Selimovic, Karmen și Lakovic, cu liberoul Țucmeanu intrând pe parcurs. Până la 10-4 totul a mers ca uns, numai că Rapidul a revenit brusc în joc, cu șapte puncte consecutive câștigate pe serva lui Lupescu, iar de aici oaspetele și-au conservat un mic avantaj și și-au adjudecat setul cu 25-22.

Setul secund a fost în marea lui parte la discreția voleibalistelor piteștene, care au condus lejer cu 14-9 și 18-14. De la 23-21 pentru FC Argeș, alb-violetele au pierdut patru puncte consecutive și au cedat neașteptat și setul secund. Trebuie spus că două dintre aceste patru puncte câștigătoare ale Rapidului au fost opera celor doi arbitri, care au greșit flagrant în favoarea Rapidului.

Conduse cu 2-0 la seturi, piteștencele nu au cedat lupta, s-au concentrat și au revenit în meci cu două seturi câștigate concludent, chiar dacă nu fără emoții: 25-22 și 25-19. Pe teren, la gazde, și-au făcut apariția în această perioadă Postea și Cazamir.

Tie-break-ul se anunța de infarct, numai că alb-violetele s-au dezlănțuit, umilind pur și simplu o echipă a Rapidului care nu a jucat rău deloc per-ansamblu. FC Argeș a condus cu 7-1 și 14-2, adjudecându-și finalmente setul cu 15-6 și meciul cu 3-2.

Este a doua victorie în campionat pentru FC Argeș Volei, după cea din urmă cu două etape, cu CS Medgidia. Al treilea succes este așteptat să vină săptămâna viitoare, atunci când piteștencele vor evolua în deplasare, împotriva celei mai slabe echipe din campionat, FC Voluntari. Până atunci, FC Argeș ocupă locul 7 în clasament (din 11 echipe).