Selectați pagina

FC Argeș Volei a câștigat derby-ul de la Galați și a ajuns la a 6-a victorie în Divizia A2 Est

Mulțumim pentru distribuire !

FC Argeș Volei s-a deplasat la Galați pentru cel mai important meci din sezon, cel cu principala candidată la promovare, CSU Hygienium Galați. Formația piteșteană s-a impus cu scorul de 3-1 (25-23, 18-25, 25-15, 25-23) și a luat o opțiune importantă pentru revenirea la anul în Divizia A1.

Echipa gazdă este fosta CSU Belor Galați, cea care a contribuit în mare măsură la retrogradarea formației noastre în această primăvară. Vă reamintim că sezonul trecut, în cele două turnee ale grupei de retrogradare disputate la Pitești și Galați, CSU Belor a învins de două ori pe FC Argeș Volei, de fiecare dată cu 3-1, dar nu a putut să obțină nici măcar o victorie contra Tg. Mureșului, astfel că aceasta din urmă ne-a depășit în clasament pe ultima sută de metri. Culmea, pe banca tehnică a celor de la Belor se afla actualul antrenor al lui FC Argeș Volei, Bogdan Paul!

Până la urmă, niciuna dintre cele trei nu au mai continuat în Divizia A1! FC Argeș a retrogradat sportiv, în timp ce CSU Belor și Tg. Mureș și-au pierdut finanțarea și au trebuit să se retragă. CSU Belor a devenit din acest sezon CSU Hygienium și este din nou adversara lui FC Argeș, dar într-un eșalon inferior.

În Sala Dunărea, meciul dintre cele două a fost foarte echilibrat. Primul set s-a decis după ce gazdele au trimis un atac în afara terenului, la scorul de 23-24. Al doilea set a fost dominat în totalitate de gălățence, astfel că FC Argeș Volei a înregistrat primul set pierdut din actualul sezon de A2. Al treilea set nu a avut istoric, jucătoarele alb-violete impunându-se clar, la o diferență de 10 puncte, dar ultimul set a avut o istorie aparte.

CSU Hygienium a condus destul de clar până în apropierea finalului (5-1, 9-2, 13-6, 16-12), dar piteștencele au avut o revenire incredibilă! De la scorul de 21-18, pe serviciul Andreei Tămaș (care cu o singură zi înainte împlinise 23 de ani), FC Argeș a făcut 6 puncte consecutive! La 21-24 gazdele au mai obținut 2 puncte, pentru ca atacul în forță al cubanezei Carmella Massip să decidă învingătoarea: 23-25 în setul 4 și 1-3 pentru FC Argeș Volei!

Cu 6 victorii din tot atâtea meciuri, FC Argeș Volei va juca etapa viitoare, ultima a turului de campionat, cu CTF Mihai I București, pe teren propriu.

• (VIDEO) Salubritatea a cumpărat o maşină care ridică singură pubelele de gunoi

Achiziționată recent de către S.C. Salubritate 2000 S.A., noua mașină de gunoi a fost testată în vederea ridicării pubelelor cu o capacitate între 120 și 240 de litri. Este vorba despre un utilaj mono operator, ce lucrează în regim automat, regim în care pot fi ridicate pubelele puse în locuri prestabilite. În perioada următoare, angajații The post (VIDEO) Salubritatea a cumpărat o maşină care ridică singură pubelele de gunoi first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.

• FC Argeş-Dinamo, vineri de la ora 20. Prepeliţă, optimist

Vineri, de la ora 20, pe stadionul „Nicolae Dobrin”, FC Argeş va primi vizita câinilor roşii, Dinamo Bucureşti, într-o partidă care face parte din runda cu numărul 22 din Liga 1 la fotbal. Înainte de primul meci oficial din acest an, FC Argeş, ocupă locul 8 în clasament, cu 28 de puncte. „Vineri, ne aşteaptă The post FC Argeş-Dinamo, vineri de la ora 20. Prepeliţă, optimist first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.