Breaking News

FC Argeş s-a făcut de râs în Cupa României, 0-2 cu CSM Slatina !

septembrie 12
19:50 2018

Bomba fazei a patra din Cupa României la fotbal a fost detonată la Slatina, unde echipa locală CSM, ce activează în campionatul judeţean Olt, a dispus cu 2-0 de FC Argeş! Golurile gazdelor au fost marcate de Ceapă (minutul 37) şi Radu (minutul 62).

Eliminarea ruşinoasă s-a produs pe fondul odihnirii mai multor titulari ai alb-violeţilor, care în weekend vor juca pe teren propriu un meci important în campionat, contra U Cluj. Emil Săndoi a trimis pe teren un prim „unsprezece” format din jucători care au evoluat mai puţin: Popescu – Tofan, Vişa, Gugu – Serbănică, A. Popa, Tăbăcariu, Serban – Stan, C. Barbu, Nilă.

Iniţiativa în meci a aparţinut tot timpul gazdelor, antrenaţi de fostul jucător al Argeşului, Bobi Verdeş. Slătinenii au deschis scorul în minutul 37 prin Ceapă, care a transformat o lovitură de la 11 metri acordată ca urmare a faultului comis de Stan în careu. La pauză, Săndoi a efectuat două modificări, introducându-i pe Buleică şi Buhăescu în locul lui Popa şi Barbu, dar tot gazdele au punctat, prin Radu, care a fructificat o centrare venită de pe partea stângă. Până la final a mai intrat şi Cezar Mihalache, dar scorul a rămas 2-0.

Eliminarea ruşinoasă a echipei FC Argeş din această fază a competiţiei, fără precedent în istoria glorioasă ce se vrea a fi reînviată, ar trebui să se lase cu decizii drastice, deoarece este o pată neagră pe blazonul alb-violet, încununat de mari succese în trecut.