Selectați pagina

FC Argeș, o nouă înfrângere neașteptată acasă cu CSM Galați: 66-75

Distribuiţi ştirea!

Într-un meci care a avut ca miză doar menținerea pe podium înainte de începerea play-off-ului, FC Argeș s-a împiedicat din nou acasă de formația pregătită de Florin Nini. CSM Galați a câștigat cu 75-66, dând o nouă lovitură la Pitești după cea din toamnă, când a eliminat pe FC Argeș din Cupa României.

După un început normal de partidă, baschetbaliștii piteșteni parcă și-au făcut singuri meciul greu, pentru a vedea cum reacționează în condiții de stres, în perspectiva confruntărilor din play-off. Sfertul al doilea a consemnat o cădere inexplicabilă ce a permis oaspeților să înscrie 30 de puncte!

De altfel, la pauză cifrele Piteștiului erau horror: niciun jucător alb-violet în double-digits, Fitzpatrick a rămas cu primele 3 puncte din meci, înscrise în primul minut, dublul turnover-urilor față de echipa din Galați care, ca de fiecare dată, a practicat un joc foarte fizic și incomod.

După 32-46 la pauză, Tudor Costescu a pregătit revenirea. Din cauza randamentului slab al lui Tudor Gheorghe și Radu Voinescu și în lipsa lui Ilari Seppala, tehnicianul Piteștiului l-a mutat pe Mladen Jeremic pe postul 1, iar acesta și-a condus echipa la revenirea de senzație din sfertul al 3-lea. Jerry a reușit și 11 puncte din această poziție, în care nu a mai jucat niciodată (din câte ne aducem noi aminte) de la revenirea la Pitești.

În minutul 32, FC Argeș se apropiase la doar un singur punct (58-59) și, pe valul fantastic de susținere din tribună, se părea că victoria nu mai poate scăpa echipei gazdă. Numai că revenirea nu a fost completă! Gălățenii au rezistat numai ei știu cum, chiar și fără Sturanovic eliminat pentru 5 greșeli personale, și au luat o distanță de siguranță de 5-6 puncte ce nu a mai putut fi anulată de vulturii alb-violeți.

Înfrângere așadar din nou cu Galațiul acasă și, cu o singură etapă rămasă de disputat din sezonul regulat, FC Argeș va sta la mâna Oradei pentru locul 3 sau 4. Conform calculelor din acest moment, adversarul Piteștiului din play-off va fi ales dintre SCM Timișoara, SCM Craiova sau BC CSU Sibiu.

FC ARGEȘ – CSM GALAȚI 66-75
(16-16, 16-30, 22-12, 12-17)

PITEȘTI: Jeremic 18 (4x3p), Gajovic 10 (2x3p), Fitzpatrick 10 (1x3p), Gontikas 10, Thornton 10 (1x3p), Măciucă 6 (2x3p), T. Gheorghe 2. Antrenor: Tudor Costescu
A mai jucat: Voinescu

GALAȚI: Brewton 23 (2x3p), Milon 13 (1x3p), Masters 13 (2x3p), Sturanovic 6, Vlad 5 (1x3p), Ciotlăuș 4, Stan 4, Pesic 4, Galbreath 3 (1x3p). Antrenor: Florin Nini

Arbitri: Ciprian Stoica, Șerban Rașoga, Tudor Crișan