Selectați pagina

FC Argeș câștigă cu 74-70 la Ploiești după ce a fost condusă la 16 puncte diferență

Mulțumim pentru distribuire !

FC Argeș este singura echipă din Liga Națională de Baschet Masculin care a ajuns la 4 victorii din 4 în actualul sezon! Ultimul succes s-a conturat însă extrem de greu în fața nou-promovatei CSM Ploiești, într-o sală legendară pentru baschetul masculin românesc, Sala Olimpia. În debutul meciului, ploieștenii au condus chiar și cu 16 puncte diferență, dar scorul final a fost favorabil „vulturilor alb-violeți”: 70-74 (29-18, 15-15, 16-21, 10-20).

Nu se poate spune că FC Argeș nu a fost avizată înaintea duelului de la Ploiești, atâta timp cât CSM-ul avea 3 victorii în debutul acestui campionat. Numai că startul partidei a fost de-a dreptul uluitor, gazdele ajungând să conducă cu 9-0 și chiar cu 23-7, spre disperarea antrenorului Tudor Costescu! Totuși, acest debut în forță a fost favorizat de un joc extrem de dur, tolerat incredibil de brigada de arbitri! În unele momente, jocul gazdelor a semănat mai mult cu hocheiul sau cu rugbyul la violența intrărilor, și prea puțin cu baschetul. Astfel s-a ajuns ca, după 10 minute, procentajele reușitelor să fie de-a dreptul halucinante: ale Ploieștiului se apropiau de 90%, în timp ce ale Piteștiului abia atingeau 20%!

FC Argeș a echilibrat jocul în sfertul secund, dar violența a continuat pe parchet, iar jucătorii celor două echipe au fost aproape de bătaie la un moment dat, iar tehnicianul Tudor Costescu s-a năpustit violent către unul dintre arbitri, cerându-i socoteală!

Din fericire, de la vestiare au ieșit parcă alte echipe, mult mai calme și preocupate doar de baschet. Când fiecare și-a văzut de joc, diferența de valoare a ieșit imediat în evidență. Repriza a doua a aparținut în totalitate piteștenilor, care au trecut la conducere abia în minutul 33, grație unui coș de 3 puncte reușit de Goran Gajovic (60-61). Gazdele au simțit cum le scapă victoria printre degete în minutul 38, atunci când diferența a crescut la 6 puncte (65-71). Rezultatul final a consfințit o victorie a Piteștiului obținută în condiții dificile, de luptă: 70-74!

Cu spirit de războinici în sânge, ex-iugoslavii Mladen Jeremic și Goran Gajovic au fost cei mai buni jucători ai echipei alb-violete, având 18, respectiv 16 puncte. Au mai punctat pentru FC Argeș Nikola Jevtovic (9), Tudor Gheorghe și Radu Voinescu (câte 8), Ryan Thornton (6), Taylor Fitzpatrick (5), Mihai Gavrilă și Mihai Măciucă (câte 2 puncte).

Etapa viitoare, FC Argeș va juca pe teren propriu cu ABC Athletic Neptun Constanța, sâmbătă, 23 octombrie.

• (VIDEO) Salubritatea a cumpărat o maşină care ridică singură pubelele de gunoi

Achiziționată recent de către S.C. Salubritate 2000 S.A., noua mașină de gunoi a fost testată în vederea ridicării pubelelor cu o capacitate între 120 și 240 de litri. Este vorba despre un utilaj mono operator, ce lucrează în regim automat, regim în care pot fi ridicate pubelele puse în locuri prestabilite. În perioada următoare, angajații The post (VIDEO) Salubritatea a cumpărat o maşină care ridică singură pubelele de gunoi first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.

• FC Argeş-Dinamo, vineri de la ora 20. Prepeliţă, optimist

Vineri, de la ora 20, pe stadionul „Nicolae Dobrin”, FC Argeş va primi vizita câinilor roşii, Dinamo Bucureşti, într-o partidă care face parte din runda cu numărul 22 din Liga 1 la fotbal. Înainte de primul meci oficial din acest an, FC Argeş, ocupă locul 8 în clasament, cu 28 de puncte. „Vineri, ne aşteaptă The post FC Argeş-Dinamo, vineri de la ora 20. Prepeliţă, optimist first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.