Selectați pagina

FC Argeș a învins cu 95-72 pe Rapid București în ultimul meci al sezonului regulat

Distribuiţi ştirea!

În ultima etapă a sezonului regulat, FC Argeș a învins astăzi în Sala Giulești pe Rapid București cu scorul de 95-72 (28-24, 20-15, 25-16, 22-17). În urma acestei victorii, echipa piteșteană a terminat pe locul 4 în clasament și va avea ca adversar în primul tur al play-off-ului pe SCMU Craiova.

Antrenorul Tudor Costescu a putut să îi folosească în acest meci pe Ilari Seppala și Nikola Jevtovic, care au lipsit la eșecul neașteptat cu CSM Galați. Dacă finlandezul a terminat partida cu 11 puncte, în schimb sârbul a fost menajat după pauza îndelungată pe care a avut-o și a fost menținut pe teren doar 4 minute.

FC Argeș a condus în permanență, a câștigat toate sferturile luate separat și, în general, a folosit meciul cu Rapid ca pe unul de pregătire a partidelor dure din play-off-ul care va începe săptămâna viitoare. Mihai Măciucă a terminat meciul cu 20 de puncte, celelalte fiind reușite de Mladen Jeremic (17), Goran Gajovic (15), Ilari Seppala (11), Toarlyn Fitzpatrick (10), Kostas Gontikas (8), Radu Voinescu (8), Tudor Gheorghe (3) și Nikola Jevtovic (3).

Vestea bună în ceea ce privește play-off-ul este că SCMU Craiova se află într-o evidentă scădere de formă, schimbând recent antrenorul, renunțând la coșgheterul echipei, americanul Qualls și pierzând 4 din ultimele 6 meciuri din LNBM. Vestea proastă este, însă, că în semifinale (dacă va trece de Craiova), Piteștiul va da peste U-BT Cluj-Napoca, cea mai puternică echipă a campionatului.

Play-off-ul va începe marți, 3 mai, cu primul meci din seria cu SCMU Craiova, din Sala Trivale. Partida va avea ca oră de start ora 18:00 și nu va fi transmisă pe canalele DigiSport.