Selectați pagina

FC Argeș a bătut la Galați cu 85-81, dar a tremurat pe final pentru victorie

Mulțumim pentru distribuire !

FC Argeș și-a luat revanșa pentru eliminarea surpriză din Cupa României și a învins azi, în deplasare, pe CSM Galați cu scorul de 85-81. Baschetbaliștii piteșteni au avut și 28 de puncte avans, dar au fost aproape de a fi egalați în ultimul minut. Nu ar fi fost prima oară când Florin Nini, fostul antrenor al Piteștiului, ar fi dat lovitura pe final în meci direct.

Căderea incredibilă din sfertul 4 arată că elevii lui Tudor Costescu nu sunt 100% în formă în acest început de an. FC Argeș a pierdut cu Sibiul acum câteva zile și a fost dominată categoric în ultimele 10 minute. Alb-violeții au șters cu buretele tot ce au făcut bine în prima parte a meciului, cele 37 de puncte încasate fiind mult prea multe pentru o echipă cu pretenții. Totuși, este de remarcat prestația foarte bună a lui Raynere Thornton, care a marcat 24 de puncte, a avut 5 recuperări și un indice al eficienței de +24.

A fost a 10-a victorie în campionat pentru FC Argeș, iar programul este unul accesibil. În 7 zile, piteștenii vor avea 3 meciuri acasă cu echipe din partea a doua a clasamentului: Rapid (15 ianuarie), Miercurea Ciuc (19 ianuarie) și SCM Timișoara (22 ianuarie).

CSM Galați – FC Argeș 81-85
(11-22, 19-23, 14-21, 37-19)

GALAȚI: Ferguson Masters 26 (3x3p), Milon 12 (2x3p), Ciotlăuș 12 (1x3p), Vlad 11 (1x3p), Brewton 9 (1x3p), Pesic 7 (1x3p), Stan 2, Sturanovic 2. Antrenor: Florin Nini

PITEȘTI: Thornton 24 (3x3p), Jeremic 15 (3x3p), Seppala 11 (1x3p), Fitzpatrick 11 (1x3p), Jevtovic 9, Măciucă 7 (1x3p), Gajovic 6 (2x3p), T. Gheorghe 2. Antrenor: Tudor Costescu

• (VIDEO) Salubritatea a cumpărat o maşină care ridică singură pubelele de gunoi

Achiziționată recent de către S.C. Salubritate 2000 S.A., noua mașină de gunoi a fost testată în vederea ridicării pubelelor cu o capacitate între 120 și 240 de litri. Este vorba despre un utilaj mono operator, ce lucrează în regim automat, regim în care pot fi ridicate pubelele puse în locuri prestabilite. În perioada următoare, angajații The post (VIDEO) Salubritatea a cumpărat o maşină care ridică singură pubelele de gunoi first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.

• FC Argeş-Dinamo, vineri de la ora 20. Prepeliţă, optimist

Vineri, de la ora 20, pe stadionul „Nicolae Dobrin”, FC Argeş va primi vizita câinilor roşii, Dinamo Bucureşti, într-o partidă care face parte din runda cu numărul 22 din Liga 1 la fotbal. Înainte de primul meci oficial din acest an, FC Argeş, ocupă locul 8 în clasament, cu 28 de puncte. „Vineri, ne aşteaptă The post FC Argeş-Dinamo, vineri de la ora 20. Prepeliţă, optimist first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.