
Debut horror pentru România în Liga Națiunilor: 0-2 în Muntenegru și un joc extrem de slab

Echipa națională a României a dezamăgit teribil la debutul în Liga Națiunilor și al selecționerului Edi Iordănescu într-un meci oficial. La Podgorica, „tricolorii” au pierdut cu scorul de 2-0 și au făcut un joc extrem de slab, reușind contraperformanța de a nu avea nicio ocazie la poarta Muntenegrului.
Speranțele ca echipa națională să renască sub bagheta lui Edi Iordănescu par să se fi înăbușit în fașă. Fostul antrenor al Fcsb-ului nu a schimbat nimic față de perioadele anterioare pline de eșecuri, a mers pe același sistem păgubos de joc și prim „unsprezece” total neperformant.
Muntenegru, o națională care nu spune nimic în fotbalul european, a dominat cu autoritate jocul, a evoluat ofensiv și curajos și a câștigat până la urmă cu scorul de 2-0, profitând și de două greșeli ale gafeurului de serviciu, căpitanul Vlad Chiricheș. Golurile au fost marcate de Mugosa (66) și Vukvevic (87).
România a jucat în următoarea formulă:
Niță – Rațiu, Chiricheș, Rus, Bancu – Olaru (46 Maxim), Cristea (13 Crețu), R. Marin (78 Cicâldău) – Ivan, Tănase (65 Alibec), Mihăilă (65 Mitriță).
Următorul meci al României în Liga Națiunilor va fi pe 7 iunie, cu Bosnia și Herțegovina în deplasare.