Selectați pagina

CSU Pitești și LPS Viitorul au cucerit medalii la Naționalele de natație de la Miercurea Ciuc

Distribuiţi ştirea!

Campionatele naționale de natație în bazin scurt pentru seniori, tineret și juniori, desfășurate recent la Miercurea Ciuc, au adus medalii și pentru cluburile LPS Viitorul Pitești și CSU Pitești.

CSU Pitești a obținut în total 13 medalii, la toate categoriile: 4 de aur, 7 de argint și 2 de bronz!

Cele mai multe au fost câștigate de junioara Sara Flavia Strîmb (foto, sus alături de Alexandra Bogdăneci), care a obținut medaliile de aur în probele de 50, 100 și 200 metri spate, la junioare! Ea a punctat și în clasamentele de tineret și seniori în aceste probe, astfel: argint la tineret și la seniori în proba de 50 metri spate, argint la tineret și bronz la seniori în proba de 100 metri spate, argint la tineret și bronz la seniori în proba de 200 metri spate. În plus, la probele de 50 si 100 metri spate sportiva Sara Strîmb a făcut record național la categoria juniori!

Alexandra Bogdăneci a câștigat aurul la 100 metri fluture seniori, argintul la 50 metri flututre seniori și tot argint la proba de 200 metri fluture seniori, iar Bogdan Ștefănescu a luat un bronz la 400 metri liber, categoria seniori. De asemenea, ștafeta 4×50 metri mixt, compusă din Sara Strîmb, Alina Andrei, Alexandra Bogdăneci și Miruna Ilie, a obținut medalie de argint la seniori.

LPS a obținut un bronz cu ștafeta de 4×50 metri liber, categoria juniori, ștafeta avându-i în componență pe Denisa Martin, Eliza Barbu, Sidonia Cărpeniș și Miruna Dragomir.

De notat că sportivii de la LPS Viitorul și CSU Pitești sunt pregătiți de antrenoarea Nicolet Dubiţ.