CSU Pitești s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României Fan Courier

Breaking News

noiembrie 03
20:27 2019

Într-o partidă din cadrul șaisprezecimilor Cupei României Fan Courier la handbal masculin, CSU Pitești s-a impus cu 28-26(13-16) în fața echipei CSM Oradea.Partida a avut două reprize diametral opuse, prima fiind controlată de orădeni, iar în cea de-a doua, echipa pregătită de Alin Oprescu și Victor Neagu a avut o revenire spectaculoasă și impunându-se în cele din urmă la o diferență de două goluri.

De altfel Oradea a condus ostilitățile până în minutul 38, când Acsinia a egalat la 18 și Piteștiul a preluat conducerea pe tabela de marcaj prin reușita aceluiași jucător. Cu toate că bihorenii au mai restabilit egalitatea de câteva ori în minutele rămase, gazdele, încurajate și de un public frenetic, nu au mai cedat inițiativa și se califică astfel în faza următoare a Cupei României.

Marcatorii celor de la CSU Pitești au fost Elvis Acsinia 10, Marian Clipea și Gabriel Mărgărit câte 6, Leonard Mihalache 5, Marius Hodorog 1. Următoarea fază a competiției, este vorba de optimi, e programată tot în acest an, iar piteștenii ar putea întâlni o echipă din Liga Zimbrilor.

Antrenorul celor de la CSU Pitești, Alin Oprescu, s-a declarat mulțumit de evoluția elevilor săi: ”Țin să le mulțumesc băieților pentru dăruirea de care au dat dovadă în acest meci, nu au renunțat niciun moment la luptă și ca atare repriza a doua a fost una cu adevărat pe măsură și cred că această calificare e pe deplin meritată. Vreau să remarc și modul în care cei prezenți astăzi la Sala Sporturilor ne-au susținut atunci când am avut nevoie, le mulțumesc și lor, îi aștept mereu alături de echipa noastră”.