CS Mioveni, victorie la un scor neverosimil în Banat, 5-0 cu Ripensia !

Breaking News

octombrie 13
07:44 2019

Galben-verzii își continuă parcursul de regularitate în Liga 2, impunându-se cu un categoric 5-0(4-0) în fața echipei Ripensia Timișoara,într-o partidă din cadrul etapei a 11-a.Golurile oaspeților au fost marcate de Massaro 2, Coșereanu, Raul Costin și Măzărache.

A fost un meci în care oaspeților le-a ieșit cam totul, după cum a declarat antrenorul Marius Stoica la finalul confruntării. De altfel în acest an Ripensia nu s-a simțit deloc bine în meciurile cu echipa argeșeană , mai ales că într-o confruntare din sezonul trecut, disputată la Mioveni, gazdele s-au impus cu 4-1.

Ripensia: Mociu – Popa (minutul 46, Fotescu), Hecsko (cpt.), Tînc (min. 29, Staicu), Apro, Toma – Popovici (min. 75, Monea), Tudorache, Călin, Lungu – Voinea.
Antrenor: Alexandru Pelici (principal)

CS Mioveni: Croitoru – Ghiţă, Celea, Beţa, Burnea (cpt.) – Şerban, Costin (min. 74, Cioargă) – Coşereanu (min. 65, Alexe), Hergheligiu, Măzărache – Massaro (min. 67, Anghelina).
Antrenor: Marius Stoica

Alexandru Pelici (Ripensia): ”Da, este adevărat, e greu să-ţi găseşti cuvintele după un asemenea joc, un asemenea scor, după o primă repriză… Jocul nu l-am început rău, am încercat să jucăm cu trei fundaşi centrali pentru că ştiam că Mioveniul are jucători penetranţi foarte buni, care vin din linia a doua şi vin pe interior, crează superioritate la fundaşii centrali. Din păcate, chiar şi aşa, nu am reuşit să închidem. După aceea am schimbat sistemul din mers, în minutul 30, și din păcate am luat trei goluri în zece minute. Până la pauză meciul era deja gata. Nu mai puteam decât să încercăm să reparăm din ruşinea pe care am simţit-o în prima repriză. E un rezultat dur pentru noi, nu ştiu dacă reflectă realitatea de azi…

Marius Stoica (CS Mioveni): ”Ne-a surprins şi pe noi jocul, pe care azi l-am controlat în totalitate, mai ales în prima repriză, când ne-au cam ieşit toate. Aici îmi felicit echipa pentru abordarea acestei partide, am marcat şi cinci goluri, nimeni probabil nu anticipa un asemenea joc şi o victorie concludentă. Ne aşteptam probabil la un meci mult mai greu, dar ne-am pregătit, ştiam foarte bine adversarul. Îl ştiu şi-l apreciez pe Alex Pelici, el fiind antrenor principal şi având rezultate frumoase la Mioveni. Noi am ştiut la ce să ne aşteptăm. Ne-a ieşit.

CS Mioveni ocupă locul secund în ierarhie, având 23 de puncte acumulate.