Selectați pagina

CS Dacia Mioveni se impune greu, dar meritat, în derby-ul cu Activ Prahova Ploiești

Distribuiţi ştirea!

Divizia A la handbal feminin a programat azi derby-ul grupei C, între CS Dacia Mioveni 2012 și Activ Prahova Ploiești. Disputat în Sala Sporturilor din Trivale, meciul a oferit o încleștare dură între două dintre favoritele la promovarea în Liga Florilor. Gazdele din Mioveni s-au impus cu 20-16 (9-9), dar în cea mai mare parte a timpului jocul a fost extrem de echilibrat.

Cîrjan și Diaconu, cele mai bune jucătoare ale meciului
Fosta Activ Plopeni a primit în această vară o infuzie de capital din partea Consiliului Județean Prahova, a adus câteva jucătoare noi (printre care Cătălina Popescu și Ioana Paraschiv de la defuncta FC Argeș) și și-a propus promovarea la finalul sezonului. După o primă etapă în care a zdrobit formația din Odorheiul Secuiesc, Activ Prahova Ploiești s-a deplasat la Pitești pentru derby-ul cu CS Dacia Mioveni 2012, echipă care doi ani la rând a ratat promovarea la baraj.

Prin urmare, a ieșit un joc foarte echilibrat, cu multe durități, dar și cu faze superbe și răsturnări de situație. Prima care a luat un mic avantaj a fost formația oaspete (3-5 și 4-6), dar antrenorii Marius Dănuleț și Daniel Gheorghe au avut inspirația de a o introduce în poartă pe Diana Diaconu. Timp de 10 minute, prahovencele nu au mai găsit drumul spre gol, astfel că Dacia a întors scorul (8-6).

La pauză, scorul a fost 9-9, iar echilibrul s-a menținut până la 11-11. Din acest moment, Dacia a avut circa 10 minute fantastice, în care s-a distanțat până la 16-11. La 19-13, cu doar 5-6 minute rămase de jucat, gazdele s-au relaxat puțin și le-au permis adversarelor să se apropie periculos, până la 19-16! Însă, cu toate că ultimul minut l-au jucat cu un om mai puțin pe teren, fetele de la Dacia s-au apărat perfect și au marcat golul victoriei prin Roxana Cîrjan.

Pentru Dacia au marcat: Prelevic (8 goluri), Cîrjan (6), Onicaș (2), Nițu, Pîrvulescu, Veșcă și Deaconu (câte 1). Cele mai bune marcatoare ale oaspetelor au fost Popescu, Beșleagă și Șerban (toate cu câte 3 goluri).

După două etape disputate în acest sezon, CS Dacia Mioveni 2012 se află pe primul loc, cu două victorii, iar etapa viitoare se deplasează la Târgoviște.