Selectați pagina

CS Dacia Mioveni pierde la Vâlcea cu 25-30, după două reveniri spectaculoase

Mulțumim pentru distribuire !

Deplasare grea pentru CS Dacia Mioveni în etapa a 8-a a Ligii Florilor MOL! Astă-seară, în Sala Traian din Rm. Vâlcea, echipa argeșeană a întâlnit campioana din 2019, SCM Rm. Vâlcea. După un joc atractiv, cu multe goluri și câteva reveniri spectaculoase, gazdele s-au impus cu scorul de 30-25 (16-11).

Cu Judith Vizuete și Irina Ivan revenite după accidentări, CS Dacia a mers la Vâlcea cu gândul victoriei, mai ales că antrenorul Goran Kurtes cunoștea foarte bine echipa din Zăvoi, pe care acum o lună o pregătea. După un început echilibrat, SCM s-a desprins la 6-3, dar câteva eliminări de 2 minute i-au prilejuit Daciei să revină și să egaleze la 6. De la 11-11, handbalistele din Mioveni au avut 10 minute fără gol marcat, timp în care au primit 6 goluri la rând.

Pauza nu a reușit să oprească jocul entuziasmant al Vâlcei, diferența crescând până la 9 goluri: 23-14. Era minutul 40 și toată lumea se aștepta la un galop de sănătate pentru ocupanta locului 3 în Liga Florilor MOL, numai că jucătoarele Daciei au găsit resurse neînchipuite și au început o incredibilă cursă de urmărire.

Aceeași Mădălina Toma, care a runda trecută marcase 10 goluri Rapidului și își făcuse loc în echipa etapei a 7-a, și-a condus colegele în această revenire. De la 23-14, în numai 10 minute Dacia s-a apropiat la doar 2 goluri (25-23), practicând un joc modern și eficient. Din păcate pentru echipa din Mioveni, gazdele au gestionat mai bine finalul meciului și au învins cu 30-25.

Mădălina Toma (9 goluri), Sylwia Lisewska (4), Judith Vizuete, Alexandra Banciu și Raluca Nicolae (câte 2), Daria Porohniuc, Alexandra Georgescu, Irina Ivan, Roxana Cîrjan, Ștefania Lazăr și Cristina Boian (câte 1 gol) au fost marcatoarele Daciei. De la SCM Rm. Vâlcea s-au remarcat Liscevic (6), Glibko (5) și Levchenko (5).

După o pauză de două săptămâni, CS Dacia va avea posibilitatea să înregistreze a doua victorie în campionat, deoarece o întâlnește pe teren propriu pe cea mai slabă formație a Ligii Florilor MOL, CSM Deva.