Selectați pagina

CS Dacia Mioveni pierde cu 21-30 la Cisnădie după un final dezastruos

Distribuiţi ştirea!

CS Dacia Mioveni a dat emoții mari în această seară unei reprezentante a României în cupele europene la handbal, CS Măgura Cisnădie. Spre deosebire de meciul de la Buzău, de acum două săptămâni, deznodământul a fost crunt: înfrângere cu 21-30, datorat prestației dezastruoase din ultimele 10 minute.

Handbalistele Daciei au tras parcă la xerox prima repriză a meciului cu Gloria Buzău, primul din 2022. Elevele antrenorului Goran Kurtes au făcut aproape 30 de minute minunate, conducând continuu o formație garnisită cu jucătoare străine de mare valoare. Din păcate, de la 9-11 în minutul 28, ceva s-a stricat în angrenajul echipei și gazdele au marcat 5 goluri consecutive, cu care s-au desprins la 3 lungimi diferență.

Poloneza Sylwia Lisewska, cu 4 goluri la rând, a readus-o pe Dacia în joc și cele două echipe au mers cap la cap până în minutul 50. La scorul de 21-20 s-a produs un blocaj incredibil pentru jucătoarele din Mioveni, care până la final nu au mai reușit decât un gol, asta în timp ce sibiencele au înscris de 9 ori! Scorul final a fost 30-21 (12-11), iar CS Dacia Mioveni mai are un singur meci „criminal” din seria de 4, cel cu Dunărea Brăila, de pe teren propriu, ultimul al turului Ligii Florilor MOL.

Pentru Dacia au marcat Sylwia Lisevska (7 goluri), Ștefania Lazăr (4), Judith Vizuete, Roxana Cîrjan, Mădălina Toma și Cristina Boian (câte 2), Irina Ivan și Raluca Nicolae (câte 1 gol). De la CS Măgura Cisnădie, cele mai multe goluri le-a înscris Marinela Neagu (8 goluri).