Selectați pagina

CS Dacia Mioveni câștigă derby-ul și este ca și calificată la barajul de promovare

Echipa feminină de handbal CS Dacia Mioveni a făcut un pas mare către barajul de promovare în Liga Florilor, reușind să câștige la Ploiești derby-ul Seriei C. Dacia a învins cu 28-26 (14-14), s-a distanțat la șase puncte de CS Activ Prahova Ploiești și mai are nevoie doar de o victorie în ultimele trei meciuri din campionat pentru a-și asigura și matematic prezența la baraj.

Elevele pregătite de Daniel Gheorghe au avut meciul în mână aproape în permanență, doar de două ori având scăderi de ritm. S-a întâmplat mai întâi în prima repriză, atunci când de la scorul de 4-8 s-a făcut 10-8 pentru gazde, și apoi la începutul reprizei secunde, când ploieștencele au marcat de două ori consecutiv și au dus scorul de la 14-14 la 16-14. Însă, momentele grele au fost foarte bine gestionate de jucătoarele Mioveniului, iar din minutul 40 și până la final CS Dacia a avut mai mereu o diferență liniștitoare de trei goluri.

CS Dacia Mioveni mai are de jucat cu CSU Târgoviște și ACS Odorheiul Secuiesc pe teren propriu și cu CSM Tg. Jiu în deplasare. Înainte de începerea meciului de la Ploiești, care s-a jucat cu tribunele goale, s-a ținut un moment de reculegere în memoria fostului șef al clubului CS Dacia, Adrian Ștefan, decedat în urmă cu câteva zile.

Partida a putut fi urmărită în direct pe pagina de Facebook a Argeș Sport, transmisia în direct fiind realizată de clubul gazdă.