Selectați pagina

CS Dacia a pierdut onorabil cu CSM București (20-26) în meciul de gală disputat la Mioveni

Distribuiţi ştirea!

Campioana CSM București s-a încălzit la Mioveni pentru cele trei meciuri consecutive din Liga Campionilor, cu Buducnost, Brest și Dortmund. În meciul contând pentru etapa a 11-a a Ligii Florilor MOL, echipa de staruri a CSM-ului a învins cu 26-20 (16-10) pe CS Dacia Mioveni.

Moderna sală din Mioveni a găzduit azi, după prânz, un eveniment sportiv de gală, vedeta fiind echipa campioană CSM București, fosta câștigătoare a Ligii Campionilor. Din păcate, din cauza pandemiei de coronavirus, sala nu a putut fi plină, dar numeroși iubitori ai handbalului au venit totuși să le vadă la lucru pe Cristina Neagu și colegele ei, campioane mondiale și olimpice en-titre.

Echipa gazdă venea după victoria superbă de la Buzău, dar entuziasmul fetelor antrenate de Goran Kurtes s-a stins destul de repede. Cu Neagu în teren încă de la început, CSM București a pornit ca din tun și și-a asigurat în primele 15 minute un avantaj suficient de solid (2-4, 3-6, 5-10) pentru a construi până la final un joc elaborat atât în atac, dar mai ales în apărare. Antrenorul Adi Vasile a rulat aproape tot lotul pe care l-a avut la dispoziție, oferindu-le minute tuturor jucătoarelor care peste câteva zile vor da lupte grele în Liga Campionilor.

Cea mai bună perioadă de joc pentru CS Dacia a fost la final, atunci când Alexandra Georgescu, Ștefania Lazăr, Judith Vizuete sau Raluca Nicolae au taxat relaxarea jucătoarelor oaspete. Un scor parțial al ultimelor 10 minute ar fi 5-1 pentru formația din Mioveni. De menționat este că în această perioadă, portărița de rezervă Ioana Dumitrescu, în vârstă de doar 17 ani, a apărat o aruncare de la 7 metri!

Ștefania Lazăr (5 goluri), Sylwia Lisevska (4), Mădălina Toma (4), Raluca Nicolae (3), Alexandra Georgescu, Judith Vizuete, Irina Ivan și Alexandra Banciu (câte 1 gol) au fost marcatoarele Daciei, în timp ce de la CSM București au punctat Cristina Neagu (7 goluri), Emilie Arntzen (7), Elizabeth Omoregie (5), Siraba Dembele (5), Alexandra Dindiligan (1) și Malin Aune (1 gol). Au mai evoluat, pentru CSM București, experimentatele Jelena Grubisic și Tess Wester (portari), Marie Davidsen, Andrea Klikovac, Carmen Martin și Yvette Broch, dar și tinerele Alicia Gogîrlă, Denisa Vâlcan, Ștefania Stoica sau Diana Fînaru.