Condusă la pauză, BCMU FC Argeș a învins la Iași cu 95-88 – Argeș Sport

Breaking News

Condusă la pauză, BCMU FC Argeș a învins la Iași cu 95-88

martie 03
21:30 2018

Primul meci, după o lună de pauză în Liga Națională de baschet, a consemnat o victorie în deplasare pentru BCMU FC Argeș Pitești. Formația alb-violetă a învins la Iași cu scorul de 95-88, după ce la pauză Politehnica a condus la o diferență de două puncte. Antrenorul Hristu Șapera i-a folosit în acest joc pentru prima dată pe cei doi noi jucători aduși de la BC Mureș Tg. Mureș, Santa Szabolcz (6 puncte) și Jonathan Person (3 puncte).

Excelent meci reușit de Porter Troupe
În ciuda faptului că în clasament gazdele stăteau destul de rău, partida se anunța foarte echilibrată, deoarece în această perioadă de întrerupere a campionatului, ieșenii s-au întărit destul de mult. Meciul a început în nota de dominare a piteștenilor, Hristu Șapera preferând să trimită pe teren cinciul de bază: Troupe, Nicoară, Ciotlăuș, Kostoski, Agafonov. Omogenitatea superioară a lotului lui BCMU s-a văzut în primul sfert, atunci când doar aruncările de 3 puncte reușite de moldoveni i-au păstrat pe aceștia în joc.

Sfertul al doilea a consemnat revenirea gazdelor pe tabela de marcaj, acestea reușind chiar să conducă la pauză, grație un coș marcat cu 4 secunde înainte de final de americanul Taylor (51-49).

În partea a doua meciului, lucrurile au reintrat pe făgașul normal și BCMU FC Argeș a trecut la conducerea jocului, mărindu-și încet, dar sigur, diferența de scor (11 puncte la mijlocul sfertului al treilea: 59-70). Până la final, gazdele nu au mai amenințat victoria piteștenilor, aceștia ajungând la 11 succese și 7 înfrângeri. Omul meciului a fost americanul Porter Troupe, autorul a 23 de puncte (cu procentaje extrem de ridicate la toate aruncările), 8 pase decisive și 4 recuperări, cu un indice de eficiență de 25.

Politehnica Iași – BCMU FC Argeș Pitești 88-95
(21-23, 30-26, 19-27, 18-19)

IAȘI: Bojic 23 (1x3p), Jackson 17 (2x3p), Taylor 16 (1x3p), Cvetanovic 13 (1x3p), Amargioalei 6 (2x3p), F. Popa 6 (1x3p), Calenic 5 (1x3p), Buiciuc 2. Antrenor: Branko Jorovic
A mai jucat: Nuna.

PITEȘTI: Troupe 23 (5x3p), Agafonov 19 (1x3p), Nicoară 16, Kostoski 12 (2x3p), Ciotlăuș 9 (1x3p), Russell 7, Szabolcz 6, Person 3. Antrenor: Hristu Șapera
Au mai jucat: Corpodean și Kilyen

Arbitri: Laszlo Bukuresti, Marius Epure, Andrei Bădilă