arges-sport.ro Web analytics

Clujul învinge la Pitești cu 83-80, după un meci pe care gazdele l-au avut în mână – Argeș Sport

Argeș Sport

Acasă

Breaking News

decembrie 05
21:44 2018

În prima etapă a returului Ligii Naționale de baschet, BCMU FC Argeș a pierdut pe teren propriu în fața echipei U-BT Cluj cu scorul de 83-80. Oaspeții s-au impus abia pe final, după un meci extrem de echilibrat, în care piteștenii au condus chiar și cu 9 puncte diferență!

Meci pierdut în ultimul minut
Indiferent de rezultatul din această seară, vulturii nu aveau cum să părăsească locul 5 din clasament. Cu toate acestea, alb-violeții se gândeau să repete victoria fantastică din primăvară în fața fostei campioane, mai ales că nici ardelenii nu au avut un tur de campionat prea strălucit.

Meciul a început într-o notă de echilibru clar, cu ambele formații trecând succesiv la conducere pe tabela de marcaj (6-10, 11-10, 11-17), primul sfert terminându-se într-un avantaj fragil al Clujului (20-22). Obligat de accidentarea de ultim moment a lui Jonathan Person, antrenorul Florin Nini pariază în al doilea sfert pe o formulă de echipă cu trei români pe parchet (Măciucă/Orbeanu/Gheorghe, schimbați uneori cu Ciotlăuș și Paliciuc), iar rezultatele sunt cât se poate de surprinzătoare! BCMU FC Argeș întoarce scorul pentru o bună perioadă de timp, grație în principal aruncărilor reușite de la distanță (autori Siriscevic, Măciucă și Jeremic). La pauză, însă, în avantaj intră tot oaspeții (38-40), la ultima fază americanii Dykes și Easley reușind un alley-up de toată frumusețea.

În ciuda avantajului net în statistici la capitolul recuperări, gazdele au suferit în această primă repriză la aruncările libere, având un procent extrem de mic, 20% (1 aruncare din 5 reușită), spre deosebire de clujeni, care au înscris aproape tot de la linia de fault (10 din 12, cu un procent de 83%).

Însă, nu statistica îți câștigă meciul, ci experiența, lucru ce avea să fie remarcat la final și de antrenorul Clujului, Mihai Silvășan: “Mă uit la statistică și cred că e prima oară când văd așa ceva: echipa din Pitești a avut 24 de recuperări ofensive, iar noi am ajuns să câștigăm meciul! E o chestie! Interesant!”

Trei sferturi din sfertul al treilea au consemnat un joc fantastic pentru elevii lui Florin Nini! În această perioadă, alb-violeții s-au apărat excelent, s-au dus până la 57-48 (cea mai mare diferență de pe tabela de marcaj), iar Maksim Korniienko a intrat în double-double (10 puncte și 10 recuperări). Se părea că vulturii au lăsat în urmă sfertul al treilea de coșmar din precedentul joc de pe teren propriu, cu Oradea, atunci când au încasat 41 de puncte! În primele 7 minute, cu Clujul, piteștenii primiseră numai 8 puncte! A fost momentul în care Silvășan a schimbat tactica, iar Clujul s-a apropiat la doar un singur punct (63-62), în minutul 30! “Fiecare meci e o luptă, trebuie să înțelegem că fiecare echipă vrea să ne învingă și, dacă nu dăm totul fizic și mental, nu putem păstra o linie a victoriilor. Undeva în sfertul III am schimbat atitudinea și asta s-a văzut. Am jucat mult mai agresiv în apărare și am profitat că ei nu au avut un fundaș experimentat”, a mai spus tehnicianul Clujului.

Ultimul sfert s-a jucat ca-n ultima repriză a unui meci de box profesionist! Ambele formații și-au dat “croșee” după “croșee” cu speranța că adversarul va cădea definitiv. 65-68, 75-74, apoi 78-79 cu un minut înainte de final! Fără cel mai bun jucător din această seară, Korniienko, eliminat pentru cinci faulturi, Piteștiul a avut două atacuri ratate prin Bishop și Orbeanu, suficient pentru ca experimentata echipă a Clujului să profite și să plece victorioasă de la Pitești.

“S-a văzut lipsa de experiență în unele momente. Din punctul meu de vedere, am greșit două situații în apărare, însă au fost greșeli în fața unor jucători de excepție ai Clujului. Mă bucur că am avut un ritm bun, din nou am avut multe recuperări, ceea ce înseamnă că avem potențial din punct de vedere al apărării, însă am avut procentaje ceva mai slabe la aruncările libere și la cele de 3 puncte. Aici cred că s-a făcut diferența”, a declarat la final antrenorul Florin Nini.

80-83, alb-violeții înregistrează a treia înfrângere consecutivă și se pregătesc să o primească în Sala Trivale pe CSM CSU Sibiu. După opt etape, BCMU FC Argeș se află pe poziția a 5-a și se pare că va lupta cu Steaua și SCM Timișoara pentru accederea în Top 6.

BCMU FC Argeș – U-BT Cluj-Napoca 80-83
(20-22, 18-18, 25-22, 17-21)

PITEȘTI: Jeremic 21 (3x3p),Korniienko 19 (2x3p), Bishop 15 (1x3p), Siriscevic 10 (2x3p), Ciotlăuș 4, Sturanovic 4, Orbeanu 3 (1x3p), Măciucă 3 (1x3p), Paliciuc 1. Antrenor: Florin Nini
A mai jucat: T. Gheorghe

CLUJ: Rasic 23 (5x3p), Easley 11, Dykes 10, Washburn 9, Marinov 9, Stamenkovic 8 (1x3p), Torok 7 (1x3p), Kuti 5 (1x3p), Abu Teir 1. Antrenor: Mihai Silvășan
A mai jucat: Calnicenco

Arbitri: Ciprian Stoica, Laurențiu Grigoraș, Dragoș Barbu