Selectați pagina

Câștigătorul de la Australian Open juniori la dublu, Nicholas David Ionel, a jucat vara trecută la Comesad BCR Open

Nicholas David Ionel a reușit azi o performanță deosebită pentru tenisul românesc, devenind campion la Australian Open în proba de dublu masculin, juniori, alături de elvețianul Leandro Reidi. El devine astfel al doilea român care se încoronează la primul turneu de Mare Șlem al anului, după Horia Tecău, care a câștigat în 2012 la dublu-mixt seniori, alături de Bethanie Mattek-Sands.

Nicholas David Ionel are doar 17 ani, este legitimat la CS Dinamo București dar se antrenează în Franța, la Academia lui Patrick Muratoglou. Anul trecut, Ionel a fost și la Pitești, la Comesad BCR Open, acolo unde a urcat pe tabloul principal după ce a avut și două meciuri de calificări. Pe tabloul principal l-a bătut pe Petru Alexandru Luncanu, dar a fost învins în turul 2 de sârbul Marko Tepavac, cel care avea să joace finala turneului din cartierul Traian.

De altfel, Nicholas David Ionel nu a fost singurul tenismen prezent la Antipozi care s-a remarcat în trecut la Pitești! În calificările pentru tabloul principal a jucat și câștigătorul din 2018 al Comesad BCR Open, argentinianul Federico Coria. Ajuns acum în apropierea TOP 100, Coria a trecut de primul tur al calificărilor, dar a avut ghinionul să dea peste experimentatul leton Ernests Gulbis, în fața căruia a pierdut destul de greu.