Selectați pagina

Canoiştii de la CSM Piteşti au obţinut un argint şi un bronz la prima competiţie a anului

Distribuiţi ştirea!

Lacul de la Bascov/Budeasa a găzduit săptămâna trecută Cupa României la kaiac-canoe, competiţie rezervată seniorilor şi unde au fost prezenţi peste 250 de sportivi de la 19 cluburi din ţară.

Clubul Sportiv Muncipal Piteşti i-a avut la start pe campionii mondiali  Victor si Adrian Stepan, dar şi alţi trei sportivi Ştefan Costache, Mihail Furdui şi Valentin Fircan. Sportivii pregătiţi de Gheorghe Din, Agoston Siposs si Alexandru Din au obţinut 2 medalii după cum urmează :

Medalia de argint la canoe 2 pe distanţa de 500 m, prin Victor şi Adrian Stepan(foto, stânga sus)

Medalia de bronz în aceeaşi probă prin Valentin Fircan şi  Stefan Costache( foto, dreapta sus), iar Luca Stancu si Alexandru Cirje s-au clasat pe locul al şaselea.

La acest concurs CSM Piteşti s-a clasat pe locul 5 în clasamentul general.  Tot la Bascov/Budeasa a avut loc şi Campionatul naţional de fond, unde s-a concurat pe distanţa de 5000 m, doar în ambarcaţiuni de simplu.