Selectați pagina

Campioana U-BT Cluj a fost o nucă prea tare pentru FC Argeș; victorie la Pitești cu 81-70

Distribuiţi ştirea!

Venită la Pitești la doar 2 zile de la înfrângerea de la Voluntari, campioana U-BT Cluj s-a organizat mai bine și a învins pe FC Argeș în Sala Trivale cu 81-70. Clujenii au condus în majoritatea timpului, dar niciodată nu au luat un avans decisiv. De partea cealaltă, FC Argeș nu a avut puterea de a recupera 9 puncte pe final, astfel că a pierdut al 7-lea ei meci din acest sezon.

Meciul nu a fost ușor pentru U-BT Cluj, mai ales după turul de forță făcut în ultima săptămână, cu 2 meciuri în campionat și o calificare imensă obținută în Belgia, în Liga Campionilor. Și, deși au resimțit pe final o oarecare oboseală, clujenii au câștigat meciul din experiența superioară a jucătorilor, care au știut cum să îi țină în frâu pe shooterii de 3 puncte ai Piteștiului: Jeremic, Fitzpatrick și Gajovic.

Debutul de meci a aparținut grecului Gontikas, aflat la abia al doilea său meci la FC Argeș. În ciuda unor dureri evidente la umărul bandajat, el s-a luptat sub panou cu puternicii pivoți ai Clujului și a reușit 8 puncte în primul sfert. Sfert care a fost foarte echilibrat, dar și foarte tensionat, ambele echipe făcând mai multe turnovers neașteptate.

Nici sfertul al doilea nu a diferit prea mult, doar că elevii lui Mihai Silvășan au realizat în debutul lui un run destul de important, de 5-0. S-a jucat cu angajament și forță și doar coșul norocos al lui Kuti, din ultima secundă, a mărit avantajul oaspeților la 9 puncte, la intrarea la vestiare pentru pauză (34-43).

Revenirea de la cabine a consemnat o stare de nervozitate la ambele echipe, care au fost penalizate de arbitri cu mai multe faulturi tehnice. În aceste condiții, nu era greu ca și spectatorii să se inflameze și să strige, la un moment dat, „Hoții, hoții”!

Din fericire, lucrurile nu au degenerat, dar Clujul a rulat mai bine jucătorii, care sunt și mai valoroși, astfel că diferența înainte de a se intra în ultimul sfert a crescut: 47-61. Era destul de greu ca FC Argeș să revină de la -14 în fața campioanei, care a arătat în acest sezon că este mult peste orice adversar din Liga Națională. Dar alb-violeții, încurajați și de publicul care a umplut din nou sala, au încercat! Cel mai mult s-au apropiat la 9 puncte (59-68), dar atât.

Scor final 70-81 și FC Argeș este într-o scădere evidentă de formă, care poate fi pusă și pe seama absenței celui mai eficient jucător al ei, Nikola Jevtovic. Trei eșecuri și o victorie chinuită cu Dinamo s-au înregistrat în ultimele 4 etape, dar cu toate acestea, Piteștiul se află încă în pole-position pentru locul 3 la finalul sezonului regulat. Etapa viitoare, alb-violeții se deplasează la Sibiu.

FC ARGEȘ – U-BT CLUJ 70-81
(20-22, 14-21, 13-18, 23-20)

PITEȘTI: Thornton 21 (2x3p), Măciucă 16 (1x3p), Seppala 12 (1x3p), Gontikas 12, Fitzpatrick 4, Gajovic 3 (1x3p), Jeremic 2. Antrenor: Tudor Costescu
Au mai jucat: T. Gheorghe, Voinescu

CLUJ: Hogue 16, Brown 12 (2x3p), Richard 12 (1x3p), Stewart 10 (2x3p), Bircevic 8 (2x3p), Stipanovic 7, Kuti 6 (2x3p), Grasu 6 (2x3p), Guzman 4. Antrenor: Mihai Silvășan
Au mai jucat: Colceag, Watson

Arbitri: Marius Ciulin, Laurențiu Grigoraș, Șerban Rașoga