Selectați pagina

Bilanțul atleților de la LPS Viitorul Piteşti pe anul 2021

Bilanțul atleților de la LPS Viitorul Piteşti pe anul 2021
Distribuiţi ştirea!

În ciuda faptului că sezonul competițional a fost afectat de pandemia de coronavirus, atleții Liceului cu Program Sportiv Pitești, împreună cu antrenorii lor, au abordat concursurile naționale și internaționale cu încredere și profesionalism.

Pe plan internaţional au fost cucerite medalii la campionatele balcanice în sală , după cum urmează: argint prin Mihai Poponea la 4×400 m şi bronz la 1500 m, în vreme ce Dumitru Robert s-a clasat al treilea la 3000m în competiţia menţionată. În concursul similar derulat în aer liber, Dumitru Robert a obţinut de asemenea bronzul la 3000 m obstacole, în vreme ce Mihai Poponea s-a clasat al patrulea la 1500.

În competiţiile interne LPS Viitorul Piteşti a cucerit 29 de medalii, dintre care 5 de aur, 11 de argint şi 9 de bronz. Având în vedere rezultatele bune obţinute de Dumitru Robert şi Mihai Poponea în ultimii ani, transferul acestora la CSM Piteşti, începând din septembrie, nu ar trebui să mai surprindă pe nimeni.

Colectivul tehnic e format din antrenorii Fernando Georgescu, Bogdan Vâlcu, Georgescu Gheorghe şi Gabriel Tudorache.

Mai jos aveţi bilanţul complet al medaliilor obţinute de sportivii secţiei de atletism în acest an.

Sezon de sală

C.N. JI

-locul I Poponea Mihai – 1500m: 3.59.18

-locul I Dumitru Robert – 3000m: 8.39.98

-locul II Poponea Mihai – 3000m: 8.40.46

-locul II stafeta 4×2 tururi B – Gheorghe Paul,Vatafu Robert, Patrascu Andrei, Vochin Alexandru :3.13.75

-locul III Dumitru Robert – 1500m: 4.02.19

C.N. JII

-locul III Vochin Alexandru –  400m : 51.79

-locul III stafeta 4×2 tururi F – Tita Bianca, Ciobanu Sara, Neacsu Maria, Coman Alexandra:  3.50.62

  1. N. JIII

-locul II Arion Alexia – 60m : 7.95

-locul II stafeta 4x400m F – Tita Bianca, Neacsu Maria, Rizea Stefania, Ciobanu Sara: 4.20.05

C.N. C1

locul III Costelian Matei – triatlon : 1102 pc.

Sezon aer liber, C.N. tineret

-locul II Poponea Mihai – 1500m:  3.54.23

-locul III Dumitru Robert 3000m obs.:  9.18.38

C.N. C1

-locul III Costelian Matei-300m:41.80

C.N.JIII

-locul I stafeta 4x100m F-Tita Bianca, Turcu Andreea, Ciobanu Sara, Rizea Stefania:51.78;

-locul II stafeta 4x100m,200m,300m,400m-Tita Bianca, Ciobanu Sara, Neacsu Maria, Rizea Stefania:2.29.67;

-locul III Ciobanu Sara-300mg:49.95

C.N. JII

locul II Coman Alexandra – 400mg: 63.75

-locul III 4x100m B – Pătrașcu George,Vătafu Robert, Ristache Adrian, Oprescu Alexandru:  45.72

-locul II 4x100m,200m,300m,400m – Ristache Adrian, Oprescu Alexandru, Pătrașcu George, Vătafu Robert:  2.04.64

C.N. JI

-locul I Dumitru Robert – 3000m obs.:  9.34.12

-locul I Poponea Mihai – 1500m:   3.54.41

-locul II Poponea Mihai – 3000m:  8.38.71

-locul II Pătrașcu Andrei – 400mg : 56.32

-locul II 4x400m-Gheorghe Paul, Vătafu Robert, Pătrașcu Andrei, Poponea Mihai: 3.24.75

-locul III 4x100m – Pătrașcu George, Pătrașcu Andrei, Gheorghe Paul,Vătafu Robert: 43.68

 

Despre autor

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Suntem şi pe Facebook

Calendarul ştirilor

iunie 2022
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Arhiva Argeş Sport

RSS Ştiri sportive TVR